eReport.sk
Nicola Sturgeonová. Foto: tasr/ap

Škótska premiérka prežila hlasovanie o nedôvere, podržalo ju 65 poslancov

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová prežila v utorok hlasovanie o nedôvere v regionálnom parlamente v škótskej metropole Edinburgh. Informovala o tom agentúra DPA.

Predsedníčke vládnej Škótskej národnej strany (SNP) Sturgeonovej vyslovilo dôveru 65 poslancov, 31 nedôveru a 27 sa hlasovania zdržalo. Škótski poslanci hlasovali len niekoľko hodín po tom, ako parlamentný výbor rozhodol, že Sturgeonová zavádzala škótsky parlament v súvislosti s vyšetrovaním bývalého regionálneho premiéra Alexa Salmonda.

Vyšetrovateľ: Sturgeonová parlament nezavádzala

Výbor je zložený zo štyroch poslancov vládnej Škótskej národnej strany (SNP) a piatich opozičných zákonodarcov. Sturgeonová tvrdí, že obvinenia voči nej sú politicky motivované.

Nezávislý vyšetrovateľ James Hamilton v pondelok uviedol, že Sturgeonová parlament nezavádzala a neporušila ministerský kódex. Premiérka Hamiltonove zistenia označila za „oficiálne, konečné a nezávislé“. Škótski konzervatívci, ktorí sú najsilnejšou opozičnou stranou v krajine, však žiadajú premiérkino odstúpenie.

Salmonda obvinilo viacero žien, aj poslankyňa

Sturgeonová začiatkom marca priznala, že jej vláda sa v rámci vyšetrovania dopustila viacerých chýb, avšak zdôraznila, že ani jeden z jej ministrov „nekonal na základe zlej vôle ani sa nesprisahal“ proti expremiérovi.

Salmonda obvinilo zo sexuálneho obťažovania viacero žien vrátane jednej poslankyne SNP. Trestných činov sa podľa nich dopustil v období, keď pôsobil vo funkcii škótskeho premiéra (2007-14). Zo svojej strany vystúpil v dôsledku týchto obvinení v roku 2018.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Škótska premiérka prežila hlasovanie o nedôvere, podržalo ju 65 poslancov

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti