eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Školy sú pre covid zatvorené v 19 krajinách: Hrozí “generačná katastrofa”

Školy sú pre pandémiu stále zatvorené v 19 krajinách, čo postihuje približne 156 miliónov detí. Hrozí preto “generačná katastrofa”, varovali v pondelok šéfky dvoch agentúr OSN, UNICEF a UNESCO. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Detský fond OSN a Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru sú zodpovedné za záležitosti detí a školstva. Šéfky týchto agentúr v spoločnom vyhlásení napísali, že “vlády príliš často zatvárajú školy a nechávajú ich zavreté pridlhé obdobia, dokonca aj vtedy, keď si to epidemiologická situácia nevyžaduje”.

Obe predstaviteľky odporučili, aby sa “školy zatvárali až ako posledné a aby sa prvé otvárali” – ich zatváranie má totiž širokú škálu nepriaznivých vplyvov, od dosiahnutia nižšieho stupňa vzdelania až po problémy s duševným zdravím a podvýživou.

„Vyzývame predstaviteľov, ktorí rozhodujú, a vlády, aby si dali ako prioritu bezpečné znovuotváranie škôl, pretože tak sa vyhnú generačnej katastrofe,” napísali šéfka UNICEF Henrietta Foreová a šéfka UNESCO Audrey Azoulayová. „Zatváranie škôl zaťažuje budúcnosť dlhom, ale výhody v prítomnosti sú pritom nejasné. Musíme si lepšie určovať priority. Môžeme znovu bezpečne otvárať školy, a musíme,” dodali.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport