eReport.sk
Foto: shutterstock

Skolabujú nemocnice do Vianoc? Odborníci tlačia na prísnejší lockdown

Ešte hlavný hygienik ani nevydal vyhlášku a hneď sa našli odborníci najmä z radov lekárov, ktorí tvrdia, že prijaté opatrenia nebudú dostatočné. Už teraz totiž idú niektoré nemocnice na doraz, pričom o dva týždne by mala byť situácia ešte horšia.

 „Kĺzavý medián vzrástol opäť nad dvetisíc. Dostali sme sa do situácie, v ktorej sme boli niekedy v septembri a októbri tohto roku. Keďže vieme porovnávať, videli sme v troch nemocniciach na Orave a v štvrtej nemocnici v Bardejove vždy po výraznom náraste počtu pacientov v okrese dochádza za desať až štrnásť dní k výraznému nárastu počtu pacientov v danej nemocnici,“ upozornil v rozhlasovej diskusii Z prvej ruky prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko.

Nával pacientov do nemocníc prirovnal k tsunami. „Nezávidím regiónom v oblasti Trenčína, pretože COVID-19 sa presunul z východného Slovenska a Oravy smerom na západ. Ide o lokalitu Trenčianskeho a Trnavského kraja a zdá sa, že problém bude aj v Bratislave. Situácia do Vianoc bude tak závažná ako u nás v prvej polovici októbra,“ varoval Petko.

Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura to nevidí tak čierne. „Kapacita v nemocniciach tu je,“ prezradil a ako príklad uviedol, že momentálne sa niektorí pacienti z trenčianskeho kraja prevážajú do žilinského. „Situáciu pravidelne monitorujeme na dennej báze. Momentálne je obsadenosť reprofilizovaných lôžok 56 %,“ povedal.

Aktuálny stav reprofilizovaných lôžok aj za jednotlivé kraje je možné vidieť tu. Z nich vyplýva, že na doraz pri určitom type lôžok ide Bratislavský, Trenčiansky či Prešovský kraj. A hoci by sa na prvý pohľad nemusela situácia v nemocniciach zdať katastrofálna, lekár a šéf Asociácie nemocníc, ktorá združuje 77 nemocníc upozorňuje: „Na obyčajné interné dvadsaťlôžkové oddelenie je potrebných 6 sestier, aby bola zabezpečená prevádzka aj v sobotu, nedeľu, sviatky. To je minimálne číslo. Na takéto isté dvadsaťlôžkové covidové oddelenie, je potrebných minimálne raz toľko sestier. Musia sa striedať približne po 4 hodinách.“ Problémom má byť tiež nedostatok lekárov. Podľa Petka z tohto pohľadu, nie sú prijaté opatrenia dostatočné a aspoň v niektorých regiónoch by sa mali pritvrdiť. „Situáciu máme pod kontrolou, ale nesmieme ju brať na ľahkú váhu,“ uznal štátny tajomník, pričom nevylúčil, že ministerstvo bude tlačiť na prísnejší lockdown.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Skolabujú nemocnice do Vianoc? Odborníci tlačia na prísnejší lockdown

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti