eReport.sk
Američania zúria. Irán by mohol, podľa nich, dodávať Rusku balistické strely, ktoré by Moskva mohla použiť vo vojne proti Ukrajine. Ilustračné foto: shutterstock

Škandál v USA: Jadrový inžinier predával tajné vojenské informácie agentovi FBI!


Americký manželský pár bol zatknutý pre podozrenie zo špionáže. Ako v nedeľu podľa agentúr AFP a DPA oznámilo americké ministerstvo spravodlivosti, manželia takmer rok predávali tajné plány amerických ponoriek na jadrový pohon agentovi Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI), o ktorom sa domnievali, že zastupuje zahraničnú vládu.

Mali prístup k tajným informáciám o jadrovom programe USA

Manžel pracoval ako jadrový inžinier pre americké námorníctvo. Vďaka svojmu zamestnaniu mal prístup k tajným údajom o ponorkách na jadrový pohon, ktoré s manželkou predali za kryptomenu v celkovej výške približne 100.000 dolárov. Prvý súbor s tajnými údajmi poslal muž v apríli 2020 bližšie nešpecifikovanej zahraničnej vláde a požiadal ju, aby ho odovzdala vojenskej tajnej službe. Predstavitelia tejto krajiny však v decembri kontaktovali FBI, ktorého agenti sa s inžinierom skontaktovali a predstavili sa mu ako zástupcovia zahraničnej vlády.

Predávali utajené skutočnosti

Manželia následne od júna 2021 odovzdali agentovi FBI v utajení tri pamäťové karty s informáciami o jadrových ponorkách triedy Virginia, ktoré stoja približne tri miliardy dolárov za kus a v prevádzke majú byť najmenej do roku 2060. Ukryli ich napríklad v sendviči s arašidovým maslom alebo v balíčku žuvačiek, ktoré nechali na vopred dohodnutých miestach. V utorok sa uskutoční prvé súdne pojednávanie s manželmi žijúcimi v štáte Západná Virgínia.

Viac zo zahraničia:

  1. Facebook
  2. divadlo, masky, opona

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Škandál v USA: Jadrový inžinier predával tajné vojenské informácie agentovi FBI!

KOMENTOVALI STE: