eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Škandál! Sudca Valent nafúkal 1,6 promile alkoholu. Znalec: Prístroj bol asi pokazený

Škandál s uzavretím vyšetrovania okresného sudcu Bratislava 1, ktorý nafúkal 1,6 promile a obišiel s obyčajnou pokutou naberá na obrátkach. Znalec v posudku skonštatoval, že bol asi pokazený prístroj, do ktorého sudca nafúkal. Prístroj si však nevyžiadal a jeho funkčnosť nepreveril. A doslova “z brucha“ uzavrel prípad, že sudca síce pil, ale určite nemal 1 promile.

Ktorému Slovákovi by také niečo prešlo? Škandál, ktorá v čase očisty súdnictva nemá obdoby. Pripomeňme, že sudca Michal Valent nafúkal 1,6 promile, pričom alkohol v krvi bol potvrdený aj odberom krvi. Prípad, ktorý u bežného človeka vyriešia orgány činné v trestnom konaní do 24 hodín, trval pol druha roka. Sudcu Valenta zastavila policajná hliadka na ceste v apríli 2019, pričom rozhodnutie prijali až v septembri 2020.

Sudca Valent u prezidenta Gašparoviča. Foto: tasr

Prístroj bol asi pokazený

Znalec skonštatoval toto: „Podľa znalca je zjavné, že výsledky jednotlivých dychových skúšok sú rozporuplné, vzájomne sa vylučujúce, z medicínskeho hľadiska nezodpovedajúce metabolizmu a odbúravaniu alkoholu v tele človeka, pričom zo znaleckého hľadiska nie je možné jednoznačne a nespochybniteľné určiť, ktorá z dychových skúšok je správna a ktorá nesprávna. Znalec usudzuje, že mohlo isť o chybu pristroja alebo chybu merania. Z uvedeného vyplýva, že na základe vykonaných 4 dychových skúšok  a z vyšetrenia krvi zo znaleckého hľadiska nie je možné jednoznačne a nespochybniteľné povedať, akú koncentráciu alkoholu v krvi mal  M. V. v čase vedenia motorového vozidla,“ napísal nám hovorca Krajskej prokuratúry Marian Sipavý.

Dreger používajú ďalej, bežní ľudia dostávajú tvrdé postihy

Po tejto odpovedi sme sa obrátili na krajskú prokuratúru znova, aby sme preverili, či znalec posudzoval merací prístroj a vyžiadal si stanovisko certifikovanej autority. „Merací prístroj nebol znalcovi predložený, nakoľko znalecký posudok sa týkal stanovenia výšky hladiny alkoholu v krvi,“ zareagoval hovorca Krajskej prokuratúry v Trenčíne. Použitý merací prístroj mal pritom platný certifikát v čase vykonania dychových skúšok, pričom následne bol znovu certifikovaný  a bol na príslušnom obvodnom oddelení  používaný aj v nasledujúcom období. „ Na prístroji neboli kontrolou zistené  žiadne vady,“ dodal Sipavý. Takže prístroj, ktorý nameral 1,6 promile alkoholu sudcovi používajú ďalej policajti, s tým, že ak nafúkate nad promile tvrdému postihu sa určite nevyhnete. Pred sudcu Valenta by to znamenalo koniec vo funkcii sudcu.

Generálna prokuratúra mlčí

Obrátili sme sa aj na Generálnu prokuratúru SR, či si tento prípad vyžiada a preverí ho, žiaľ už dva týždne na našu otázku a urgencie nereaguje. Prípadom sa budeme ďalej zaoberať.

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Škandál! Sudca Valent nafúkal 1,6 promile alkoholu. Znalec: Prístroj bol asi pokazený

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport