AKTUALIZOVANÉ – Stovky ton biologického odpadu z prvých kôl celoplošného testovania ešte nie je zlikvidovaný, hoci by to tak už dávno malo byť. Podľa najnovších informácií je tento odpad nahádzaný vo vreciach v bývalých hangároch či dokonca v autách, ktoré odpad prevážali. Na problém poukázal ako prvý eReport.
Podľa vyhlášky ministerstva zdravotníctva by sa mal biologicky kontaminovaný odpad skladovať vo vyhradenom priestore najviac sedem dní, v priestore vybavenom chladiacim zariadením najviac 14 dní, a pokiaľ sa odpad zmrazí, možno ho skladovať tri mesiace. Iba ťažko si predstaviť, či by bolo možné zmraziť v súčasnosti asi 300 ton takéhoto odpadu. S otázkou, či má obrana, ktorá zbierala a skladuje biologický odpad z celoplošného testovania, nejakú výnimku, sme sa obrátili na ministerstvo zdravotníctva i životného prostredia. Odkázali nás na úrad verejného zdravotníctva. Doteraz sme však odpoveď na našu otázku nedostali.
Samotná obrana je presvedčená, že „likvidácia biologického odpadu sa realizuje plne v súlade s platnou legislatívou priebežne podľa možností a kapacít.“ Hoci uviedli, že sa vedú rokovania s ďalšími firmami, ktoré by mali pomôcť pri likvidovaní odpadu. Kým totiž začiatkom novembra rezort obrany priznal, že majú približne 350 až 400 ton, na konci novembra to bolo 300 ton. Za odpad zodpovedá zo zákona Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku, ktorá má zmluvu na likvidáciu takéhoto odpadu s jednou firmou. A to je zrejme problém v čase, keď sa konalo celoplošné testovanie a odpadu je neúmerne veľa. Podľa medializovaných informácií dokáže táto firma totiž denne spáliť „iba“ 3,5 tony odpadu. A to spracováva odpad nielen pre ružomberskú nemocnicu, ale aj iných klientov.
Nahádzaný halabala?
Podľa zistení eReport.sk mala armáda zvážať biologický odpad z testovania na vojenskú základňu Mokraď, ktorá patrí do katastrálneho územia obce Jamník. Kontaktovali sme preto starostku, či ju s touto skutočnosťou armáda oboznámila. „Neviem o tom. Oficiálne sme nedostali žiadnu takúto informáciu,“ priznala Alena Vlčková. Neriešený odpad prirovnal Raši (Hlas) k potenciálnej biologickej zbrani, pričom zdôraznil, že takýto odpad by mal byť umiestnený v nádobách a nie vo vreciach, keďže napríklad tyčinky by ich mohli prepichnúť. „Tieto odpady nie sú ani označené. Chýbajú bezpečnostné značky pre manipuláciu s nebezpečnými vecami,“ rozhovoril sa exminister zdravotníctva, ktorý tiež vyzval ministra obrany Jaroslava Naďa, aby sprístupnil areál expertom, ktorí by sa presvedčili, ako je odpad uložený a či nie sú ohrození ľudia. „Dostali sme podnet, že vo vojenskom priestore v Mokradi je ten odpad vo vreciach nahádzaný niekde v hangároch a niektoré ešte aj v autách, ktoré ich prepravovali,“ čudoval sa exminister.
Konečne sa ozval aj minister
Po niekoľkých dňoch sa konečne ozval aj šéf rezortu obrany Jaroslav Naď. Potvrdil informácie eReport, že biologický odpad je uskladnený v priestoroch vojenského objektu Mokraď (okres Liptovský Mikuláš). Minister odmietol, že by mal byť odpad skladovaný na základe osobitných podmienok. „Tento odpad nepochádza zo zdravotníckych zariadení, ale z účelovo zriadených odberových miest, ktoré neboli kvalifikované ako zdravotnícke zariadenia. Preto sa na nás vzťahujú všeobecné podmienky ustanovené právnymi predpismi v pôsobnosti Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR, najmä zákon o odpadoch a súvisiaca vyhláška MŽP SR,“ upozornil pre TASR.
Podmienkou na zhromažďovanie tohto odpadu je spevnená, nepriepustná a zabezpečená skladovacia plocha proti pôsobeniu škodlivých látok a pred pôsobením vonkajších vplyvov. „To všetko uzamknutý a zabezpečený hangár vo vojenskom priestore Mokraď spĺňa,“ zdôraznil šéf rezortu obrany. Odpad môže byť podľa rezortu takto zhromažďovaný po dobu jedného roka.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Škandál! Odpad z testovania sa vraj váľa v hangároch. Podľa Naďa je všetko OK