eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock/vovidzha

Škandál. Nakúpili sme Sputnik zbytočne? Testy nevyšli, ŠUKL o očkovaní nerozhodol!

A sme tam, kde sme boli na začiatku! Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) už ukončil testovanie ruskej vakcíny Sputnik V. Výsledok je ten, že ani po testovaní nie sme o nič bližšie k očkovaniu ruskou látkou. ŠÚKL totiž vydal stanovisko, že stále nemá dostatok informácii na to, aby Sputnik u nás odporučil na vakcináciu.

Riaditeľka ústavu Zuzana Baťová už v čase keď k nám prišla látka z ruských laboratórií hovorila, že na Slovensku nemáme dostatočné kapacity na posúdenie bezpečnosti vakcíny. No na požiadanie exministra zdravotníctva Mareka Krajčího vykonali testy. V Šarišských Michaľanoch preto uskutočnili skúšku toxicity na myšiach a morčatách. Životy malých hlodavcov, ktoré po experimente podľa zaužívanej praxe utratili, však vyšli zdá sa nadarmo. Záver kontroly sa dal očakávať – ŠÚKL nemá dostatok informácii, aby mohol dať Sputniku zelenú. O stanovisku ústavu informoval Denník N. Má ísť o spoločný materiál ŠÚKL aj ministerstva zdravotníctva.

Podľa neho naši kontrolóri nedokážu posúdiť vakcínu tak komplexne ako Európska lieková agentúra (EMA). Urobili viaceré testy dovezených vakcín, na ktorých spolupracovali s Biomedicínskym centrom SAV. Na základe nich ústav hovorí, že vakcína vyhovela v skúškach na sterilitu, apyrogenitu, pH, čírosť, farbu, abnormálnu toxicitu, špecifickú aktivitu či neprítomnosť viditeľných mechanických nečistôt. Dodáva však, že len na základe týchto údajov sa nedá prijať definitívny záver o účinnosti a bezpečnosti u ľudí.

Iná šarža ako v Lancete

ŠÚKL tiež informuje, že od ruskej strany nedostal ani všetky dokumenty k výrobe či bezpečnosti, ktoré na posúdenie potreboval. Zdôrazňuje však, že šarže našich vakcín Sputniku
nie sú identické s tými, o ktorých sa písalo vo vedeckom časopise Lancet. Práve ten vyhodnotil ruskú látku ako vysokoúčinnú vakcínu a na článok sa odkazovali aj viaceré vedecké autority štátu. „Na základe publikovaných údajov považujem Sputnik V za vhodnú možnú vakcínu, ktorá by mohla byť používaná vo vakcinačnej stratégii na Slovensku,“ uviedla ešte vo februári epidemiologička Henrieta Hudečková. Žiadala však ešte preskúmanie bezpečnosti cez ŠÚKL.

To však neprišlo a tak rezort zdravotníctva teraz osloví krajiny, kde sa Sputnik V používa, aby Slovensku poskytli informácie o účinnosti a bezpečnosti. Okrem toho budeme žiadať aj správy o závažných vedľajších účinkoch. Z krajín EÚ sa používa Sputnik V len v Maďarsku, v Európe ho tiež majú v Srbsku.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity