eReport.sk
Júlia Horáková a Andrej Kiska, foto: tasr

Škandál kvôli testovaniu. Primárka vracia štátne vyznamenanie: „Matovič ma urazil!“

To tu ešte nebolo. Primárka Transplantačnej jednotky kostnej drene, NÚDCH v Bratislave Júlia Horáková, už zrejme toho mala plné zuby. Nepáči sa jej, že celoplošné testovanie rozdelilo ľudí na pozitívnych a negatívnych, na dobrých a zlých, a tak sa rozhodla vrátiť štátne vyznamenanie.

Svoj názor na celú akciu vyjadrila v otvorenom liste, ktorý adresovala hlave štátu. „Vážená pani prezidentka, 7. januára 2016 som slávnostne prevzala vysoké štátne vyznamenanie od prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku – Pribinov kríž II. triedy,“ píše v liste Horáková.

Zároveň však dodáva: „Vysoké štátne vyznamenanie si nesmierne vážim a napriek tomu ho s plnou vážnosťou a pokorou symbolicky vraciam do Vašich rúk, ako prejav môjho občianskeho nesúhlasu so súčasnou celospoločenskou situáciou.“
Lekárke sa nepáči, že premiér Igor Matovič ponúkal zdravotníkom 500 eurovú odmenu za to, že prídu pomáhať pri celoplošnom testovaní. „On urazil nielen mňa, ale väčšinu zdravotníkov, ktorí svoju prácu vykonávajú poctivo a veľakrát bez finančného ohodnotenia, z vnútorného presvedčenia na zachovanie profesionálnej cti, lebo je to ich práca,“ píše v otvorenom liste, v ktorom zároveň spochybňuje oprávnenosť použitia antigénových testov na celoplošné testovanie. „Táto operácia rozdelila ľudí na pozitívnych a negatívnych, na dobrých a zlých, pričom výsledok tohto testovania z medicínskeho hľadiska bez pretestovania PCR metódou nezodpovedá reálnemu počtu nakazených ľudí, na čo opakovane upozorňovala a upozorňuje odborná lekárska a vedecká medicínska obec.

„A keby som išla do úplnej krajnosti, ak by sme boli viacerí kolegovia pozitívni pri antigénovom testovaní a nemal by kto liečiť našich pacientov a ak by sme nemali klinické príznaky ochorenia COVID19, do práce by sme aj tak museli nastúpiť. A to je úplná Hlava 22. Verím, že toto 2-dňové divadlo „úspešnej operácie“ sa skončí a o týždeň sa to už nebude opakovať,“ rozčuľuje sa primárka.

Výsledky antigénového testovania aj podľa vládnych predstaviteľov sú nasledovné: pozitívny test neznamená, že ste pozitívny a negatívny test neznamená, že ste negatívny,“ vyjadrila sa primárka. Hoci ona sama váhala, či sa zúčastní celoplošného testovania, nakoniec ho absolvovala. Dôvodom bolo, že chcela nastúpiť do práce. Otvorený list v celom znení uverejnil denník Pravda tu.

Zdroj foto: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Škandál kvôli testovaniu. Primárka vracia štátne vyznamenanie: „Matovič ma urazil!“

5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti