Nafúkanosť a amaterizmus, či nový trend? Slovenská informačná služba potrebuje doplniť stavy zamestnancov. Na tom nie je nič nezvyčajné, no nové tváre lanária inzerátom na sociálnej sieti. Okrem toho sa aj poriadne naparujú. Popri portfóliu prešľapov, ktoré sa „službe“ za tie roky pripisujú, sa totiž na internete označili za elitu.
„Nesľubujeme ti, že to bude ľahké. Nesľubujeme, že to bude príjemné, ale sľubujeme ti, že to bude mať zmysel,“ hlása status tajnej služby na sociálnej sieti. Na fotografii, v ktorej je siskárske logo umiestnené v strede štylizovanej hlavne pištole, ako vystrihnutej z úvodných tituliek filmov s Jamesom Bondom, svieti: „My sme elita. A ty?“
Slovenskí Bondovia
Elitári zo sisky? Po tom ako sa do vedenia tajných postavil Vladimír Pčolinský nominovaný koaličným hnutím Sme rodina, organizácia pristúpila k zaujímavej stratégii, ktorá na prvý pohľad môže vzbudiť aj polemiku. Okrem toho, že hľadajú posily na internete, dokonca sa prehlasujú za elity a vizuál inzerátu pripomína trháky s britským agentom s povolením zabíjať.
Podľa českého bezpečnostného analytika Andora Šándora nie je estetika odkazujúca na „bondovky“ najlepší nápad. „James Bond je v tomto prípade, ak ide o spravodajstvo, úplná blbosť. Ale chápem, že to môže niekoho zaujať, ale zároveň to môže zaujať potrhlých hlupákov, ktorí by v tom Bonda chceli vidieť,“ priznal odborník. Pripomenul napríklad meno Petra Tótha, bývalého novinára a príslušníka „sisky“, ktorý vystupuje aj v prípade vraždy investigatívca Jána Kuciaka. Šándor si myslí, že by v tomto prípade mohla byť tajná služba zdržanlivejšia. Zároveň dodal, že slovo elita v inzeráte, ho výrazne nevyrušuje, pretože v radoch tajnej služby je podľa jeho názoru naozaj lepšie zamestnať skôr elity, ako blbcov.
Politológ Radoslav Štefančík má na elitárstvo tajných opačný názor a prizvukuje, že ho toto otitulovanie naozaj pobavilo. „Skúsenosti viacerých rokov ukazujú, že v prostredí slovenskej tajnej služby sa pohybuje neskutočne množstvo darebakov a ľudí, ktorí neslúžia spoločnosti, ale len vybranej skupine ľudí. A to je na tom to najnebezpečnejšie,“ uviedol.
Džob cez inzerát
Rovnako kriticky sa Štefančík stavia aj k samotnému využitiu sociálnych sietí na lanárenie čerstvých síl do organizácie. Z profilu „služby“ sa dá prekliknúť rovno na ich webovú stránku. „Myslím si, že v tajných službách by mali pracovať ti najlepší z najlepších a takáto skupina ľudí sa nehľadá cez inzerát,“ podčiarkol. Opačný názor má analytik Šándor. Ten priznal, že v roku 2001, keď nastúpil na miesto šéfa vojenskej rozviedky, použil na doplnenie stavu vo svojich radoch podobný nástroj, a to inzerát.
„Myslím, že som bol jeden medzi prvými. Ono to je celkom logické, predovšetkým u vojakov. Keď som bol ja nabraný z 200-tisícovej armády, tak to je nejaký kolos, no armáda dnes má 20-tisícovú armádu, tak to naozaj nie je veľa. Povedzme, že dnes nejaké počítanie tankov už nefrčí, dnes potrebujete akademicky vzdelaných ľudí, ktorí poznajú reálie nášho problémového sveta,“ dodal.
K téme sme oslovili aj samotných tajných, „Využívanie internetu a sociálnych sietí je moderným, efektívnym a jedným zo štandardných nástrojov spravodajských služieb v 21. storočí pri získavaní nových špecialistov z rôznych profesií v spoločnosti. Je tiež súčasťou komunikácie spravodajskej služby demokratického štátu s občianskou spoločnosťou. Každý záujemca musí následne prejsť prísnym výberovým konaním. Úspešnosť uchádzačov je približne na úrovni 5 percent,“ reagovali zo Slovenskej informačnej služby.
Čierne kapitoly tajnej služby
Už medzi ikonické zlyhania Slovenskej informačnej služby v časoch mečiarizmu sa ráta jej zapletenie do únosu prezidentovho syna Michala Kováča ml.
V časoch divokých 90. rokoch zarezonovala aj tzv. kauza Triptych. Išlo o diskreditovanie banskobystrického biskupa Rudolfa Baláža tajnou službou, ktorú mal v tom čase pod palcom človek Vladimíra Mečiara Ivan Lexa. Až po ústupe mečiarovských čias sa ukázalo, že išlo o akciu Slovenskej informačnej služby.
Ako pripomenul Andor Šándor jedným z najznámejších príslušníkov SIS je Peter Tóth, ktorý v minulosti sedel na dvoch stoličkách zároveň. A to ako novinár a zároveň aktívny „siskár“. Tóth totiž v 90. rokoch spolupracoval s tzv. paralelnou tajnou službou, za čo dostal padáka z denníka Sme. Práve exsiskár patril neskôr medzi blízkych známych mafiánskeho biznismena Mariána Kočnera.
Foto: tasr, internet
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Siskári hľadajú agentov na internete. Sme elita, hlásajú o sebe tajní!