eReport.sk
ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová
ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová zdroj: tasr

Šimkovičová: Štátna opera v Banskej Bystrici sa stala rešpektovanou inštitúciou pod vedením R. Hromadu


Štátna opera v Banskej Bystrici sa pod vedením Rudolfa Hromadu stala rešpektovanou inštitúciou, pozitívne hodnotenou za svoju nápaditú dramaturgiu a umeleckú úroveň. V súčasnosti navyše vykazuje historicky najvyššiu návštevnosť. Uviedla to dnes ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová počas slávnostného programu, ktorým si dnes Štátna opera pripomína 65. výročie svojho vzniku a zároveň je rozlúčkou s generálnym riaditeľom, ktorý odchádza do dôchodku. Rudolf Hromada inštitúciu viedol od roku 1996.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Sociálna poisťovňa
  2. Prezident SR Peter Pellegrini sa v Bruseli stretol s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom
  3. minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richard Raši

V nasledujúcom období

„Bola by som rada, aby aj v nasledujúcom období banskobystrická Štátna opera na úspešnú, 65-ročnú cestu nadviazala. Z dôvodu potrebnej kontinuity v riadení a umeleckom smerovaní som sa preto na základe odporúčania generálneho riaditeľa pána Hromadu a projektu posúdeného odborníkmi, rozhodla vymenovať za nového generálneho riaditeľa pána Šimona Svitka,“ uviedla ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová.

Mgr. art. Šimon Svitok je dlhoročným popredným sólistom banskobystrického operného súboru. Popri svojej umeleckej činnosti však zastával viaceré vedúce funkcie. Najskôr ako zástupca umeleckého šéfa, neskôr ako umelecký šéf. V súčasnosti pôsobí vo funkcii umeleckého riaditeľa a je stálym členom vedenia Štátnej opery.

65. výročie svojho založenia

„Má podporu odchádzajúceho riaditeľa a jeho skúsenosti vytvárajú predpoklad pre úspešné riadenie,“ zdôraznila ministerka kultúry s tým, že novej funkcie sa ujme 1. júla 2024. Štátna opera v Banskej Bystrici si dnes 65. výročie svojho založenia pripomína slávnostným koncertom, ktorý návštevníkom ponúkne prierez hudobnými číslami operných a operetných titulov, ktoré boli v histórii tejto divadelnej scény inscenované.

Počas koncertu

Súčasťou dramaturgie je i scéna zo slovenskej národnej opery Krútňava. Zaznejú árie, duetá a ansámblové scény z najúspešnejších diel aktuálneho repertoáru i hudobné čísla, ktoré môžu repertoár divadla v budúcnosti obohatiť. Počas koncertu sa predstaví sólistický súbor Opery, Baletu, spevácky zbor a orchester a hostia, s ktorými inštitúcia dlhodobo spolupracuje.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šimkovičová: Štátna opera v Banskej Bystrici sa stala rešpektovanou inštitúciou pod vedením R. Hromadu

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne