eReport.sk
Žiadne odvolávanie nepodporuje
ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová, foto:tasr

Šimkovičová: Novela zákona o Fonde na podporu umenia prinesie spravodlivejšie hodnotenie projektov


Novela zákona o Fonde na podporu umenia (FPU) bude znamenať podporu zmysluplných projektov na základe transparentnejšieho a spravodlivejšieho posudzovania. Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) to uviedla v reakcii na v utorok (11. 6.) definitívne schválenú novelu zákona o verejnoprávnom fonde.

Legislatívne úpravy prinesú podľa ministerky aj systémovú pomoc a rozvoj kultúrnej infraštruktúry v regiónoch. ,,Na túto sumu bude vyčlenených 10 miliónov eur, o ktoré sme rozpočet fondu navýšili,“ upozornila ministerka.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na snímke odsúdený Róbert L.
  2. Slovenskí policajti budú pomáhať turistom v Chorvátsku
  3. Námestie sv. Marka v centre Záhrebu
  4. Zuzana Čaputová a český prezident Petr Pavel

Absolútne prirodzený a legitímny krok

Posilnenie právomocí rady so zastúpením nominantov ministerstva kultúry považuje za absolútne prirodzený a legitímny krok, vzhľadom na verejné zdroje, s ktorými fond narába. Pripomenula, že v zmysle novely sa rozšíri aj podiel z príspevku štátu, ktorý môže byť použitý na priority určené rezortom kultúry. Vyšší bude aj percentuálny podiel z určených príjmov fondu na jeho vlastnú prevádzku.

Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej a opätovne schválili novelu zákona o Fonde na podporu umenia. O poskytnutí peňazí z fondu tak bude po novom rozhodovať rada fondu. Prihliadať bude na stanovisko odbornej komisie, ktorá bude poradným orgánom rady, no stanovisko nebude pre radu záväzné.

Novela má byť účinná od 1. augusta

Počet členov rady sa zvýši z deviatich na 13. Siedmich bude menovať priamo minister kultúry, jedného bude menovať minister na návrh starostov obcí, primátorov miest a predsedov samosprávnych krajov. Princíp menovania zvyšných členov komisie zostáva zachovaný podľa platného znenia zákona.
Prezidentka novelu vrátila poslancom na opätovné prerokovanie s tým, že v nej vidí rozpor s ústavou.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šimkovičová: Novela zákona o Fonde na podporu umenia prinesie spravodlivejšie hodnotenie projektov

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: