eReport.sk
Krvavý letecký útok na nemocnicu v Gaze, ktorý si vyžiadal stovky mŕtvych, vyvolal na Blízkom východe ešte väčšie napätie. Zdroj: TASR/AP

Šialenstvo na Blízkom východe pokračuje. Kto môže za krvavý útok na nemocnicu?


Krviprelievanie v pásme Gazy na izraelsko-palestínskej hranici sa stupňuje. Odštartovalo ho besnenie bojovníkov militantnej skupiny Hamas, ktorí vnikli na územie Izraela a zavraždili či uniesli desiatky ľudí. Izrael v reakcii na to sľúbil krvavú odvetu, ktorú, zatiaľ, do bodky napĺňa. Tento spor stál životy už tisícok civilistov, vrátane žien a detí, a ďalšie desiatky až stovky tisícov tých, ktorí utiekli zo svojich príbytkov niekam do bezpečia. Ako sa však ukazuje, bude to zrejme ešte horšie.

Môže za to skupina Islamský džihád?

Útok na nemocnicu v Gaze však podľa TASR  vyvolal v noci z utorka na stredu veľké protesty v Iráne a Líbyi, kde v Teheráne, Tripolise a ďalších mestách vyšli do ulíc tisícky ľudí. Palestínske militantné hnutie Hamas z útoku obvinilo Izrael. Podľa vyšetrovania izraelskej armády ale výbuch spôsobila raketa skupiny Islamský džihád, ktorá je spojencom Hamasu a z Gazy útočí na Izrael. „Smrť Francúzsku a Anglicku,“ skandovali protestujúci, v Teheráne a na múry francúzskeho veľvyslanectva hádzali vajíčka. Izrael a USA v Teheráne nemajú zastupiteľstvá. Zhromaždenia sa pokojne rozišli okolo tretej hodiny ráno miestneho času. Iránsky prezident Ebráhím Raísí vyhlásil na stredu deň štátneho smútku.

Útoky na zdravotnícke a civilné budovy sú vojnovým zločinom. Táto agresia sa musí skončiť.

Abdal Hamíd Dubajba, líbyjský premiér

„Plamene amerických a izraelských bômb, ktoré dnes večer dopadli na (…) nemocnicu v Gaze, už čoskoro pohltia sionistov. Irán smúti,“ vyhlásil podľa štátnej tlačovej agentúry IRNA Raísí. Minister zahraničných vecí Iránu Hosejn Amír Abdollahján vyzval celý svet, aby sa zjednotil proti Izraelu a označil ho za „režim nenávidenejší než Islamský štát“. Teherán vyzval arabské krajiny, ktoré s Izraelom majú diplomatické vzťahy, aby ich ukončili. Aj v Tripolise a ďalších líbyjských mestách sa v reakcii na útok zhromaždili stovky ľudí s palestínskymi vlajkami. Tvár si zakrývali šatkou kúfija, známou aj ako „arafatka“ podľa niekdajšieho palestínskeho vodcu Jásira Arafata. Líbyjský premiér Abdal Hamíd Dubajba útok odsúdil a vyzval na otvorenie humanitárnych koridorov na obliehané územie.

Dôvodom je neúspešne odpálená raketa

„Útoky na zdravotnícke a civilné budovy sú vojnovým zločinom. Táto agresia sa musí skončiť,“ vyhlásil Dubajba. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken dnes palestínskemu prezidentovi Mahmúdovi Abbásovi vyjadril sústrasť po utorkovom útoku na nemocnicu v meste Gaza. Nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz vyjadril zdesenie a žiada vyšetrovanie. TASR správu prevzala z agentúr AFP a DPA. Blinken, ktorý bol v čase krvavého útoku v jordánskom hlavnom meste Ammán telefonicky vyjadril hlbokú sústrasť nad stratami životov civilistov a potvrdil podporu zákonným ašpiráciám Palestínčanov.

Related Posts

Olaf Scholz vyjadril v spojitosti so zničením nemocnice zdesenie, pripomenul, že zomierajú a trpia nevinní a tiež vyjadril sústrasť s príbuznými obetí. „Je dôležité, aby bol tento incident dôkladne vyšetrený,“ napísal na sociálnej sieti. Výbuch v nemocnici v Gaze odsúdili aj viacerí predstavitelia Európskej únie vrátane predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella a Predsedníčky európskeho parlamentu Roberty Metsolovej. Izraelská armáda zodpovednosť rázne odmieta a zverejnila zábery, ktoré podľa nej potvrdzujú, že útok spôsobila neúspešne odpálená raketa hnutia Palestínsky islamský džihád.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šialenstvo na Blízkom východe pokračuje. Kto môže za krvavý útok na nemocnicu?

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre