eReport.sk
Čínsky prezident Si Ťin-pching
Čínsky prezident Si Ťin-pching zdroj: fb

Si Ťin-pching: Čína chce budovať s Austráliou komplexné strategické partnerstvo


Čínsky prezident Si Ťin-pching v pondelok uviedol, že jeho krajina je ochotná spolupracovať s Austráliou na podpore budovania vyspelejšieho, stabilnejšieho a plodnejšieho komplexného strategického partnerstva medzi Čínou a Austráliou. TASR informuje podľa správy agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na čínsku štátnu tlačovú agentúru Sinchua.

Rozvoj čínsko-austrálskych vzťahov

Zdravý a stabilný rozvoj čínsko-austrálskych vzťahov prispieva k mieru, stabilite, rozvoju a prosperitu v regióne a vo svete, vyhlásil prezident v blahoželaní novej generálnej guvernérke Austrálie Samanthe Mostynovej, ktorá v pondelok nahradila vo funkcii Davida Hurleyho.
Generálny guvernér je zástupca britského panovníka v Austrálii a preberá celý rad ústavných a ceremoniálnych povinností vrátane funkcie hlavného veliteľa austrálskych ozbrojených síl, a to na obdobie piatich rokov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Horská záchranná služba
  2. Francúzsky premiér Gabriel Attal
  3. minister obrany SR Robert Kaliňák (Smer-SD).
  4. Karibskú oblasť ohrozuje mohutný hurikán

Čínsky premiér ponúkol Austrálii zmier

Minulý mesiac navštívil Austráliu čínsky premiér Li Čchiang, podľa ktorého by rozdiely medzi oboma krajinami mali ísť bokom. Čínsky premiér tak ponúkol Austrálii zmier, pričom Peking zároveň zrušil sériu obchodných sankcií zameraných proti austrálskemu exportu. Tie Čína zaviedla v roku 2020 v reakcii na diplomatickú roztržku s vtedajšou austrálskou konzervatívnou vládou.

Ekonomické vzťahy Austrálie a Číny sa zlepšujú od nástupu vlády austrálskeho premiéra Anthonyho Albanesea v roku 2022. Súčasná vláda totiž zaujala miernejší diplomatický postoj voči Pekingu, konštatuje AFP.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Si Ťin-pching: Čína chce budovať s Austráliou komplexné strategické partnerstvo

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: