eReport.sk
Ilustačná snímka, FOTO TASR/AP A vehicle is stuck in the snow along Brunswick Road and Sutton Way Monday morning, Dec. 27, 2021, in Grass Valley, Calif. (Elias Funez/The Union via AP)

SHMÚ: Upozorňuje na poľadovicu, snehové jazyky i vietor na horách

 Na väčšine územia Slovenska sa môže v sobotu (5. 2.) tvoriť poľadovica, v severných okresoch aj snehové jazyky a záveje, pozor si treba dať aj na vietor na horách. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

Poľadovica sa môže tvoriť na strednom a východnom Slovensku, výnimkou sú teda Bratislavský, Trnavský a Nitriansky kraj. „Tvorba poľadovice predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity (doprava, pohyb osôb, infraštruktúra – rôzne typy vedenia),“ podotýka SHMÚ. Výstrahy platia od polnoci do soboty do 9.00 h.

Snehové jazyky a záveje sa môžu tvoriť v severnejších okresoch stredného a východného Slovenska. Výstrahy platia v sobotu od 4.00 do 18.00 h. Silnejší vietor na horách môže zaviať v niektorých okresoch Banskobystrického, Žilinského a Prešovského kraja.

Vietor na hrebeňoch hôr môže v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 110 až 135 kilometrov za hodinu. „Predpokladaná rýchlosť vetra predstavuje potenciálne nebezpečenstvo najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo,“ pripomína SHMÚ. Výstrahy platia od polnoci do 16.00 h.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

SHMÚ: Upozorňuje na poľadovicu, snehové jazyky i vietor na horách

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti