eReport.sk
Kim Čong-un, foto: tasr/ap

Severná Kórea pokúša svet: Plánuje obnoviť skúšky jadrových zbraní

Severná Kórea by tento rok mohla obnoviť jadrové skúšky, aby prinútila Washington k dialógu. Konštatujú to americké tajné služby vo svojej výročnej správe o hrozbách pre Spojené štáty vo svete, ktorá bola zverejnená v utorok.

„Severokórejský vodca Kim Čong-un by mohol podniknúť agresívne a potenciálne destabilizujúce kroky na posunutie rovnováhy síl v regióne a vytvorenie rozporov medzi USA a ich spojencami, a to aj obnovením skúšok jadrových zbraní a balistických rakiet dlhého doletu (ICBM),“ píše sa v správe riaditeľky amerických spravodajských služieb (DNI). „Domnievame sa, že Kim Čong-un považuje jadrové zbrane za konečný odstrašujúci prostriedok proti zásahom zvonku,“ uvádza sa v správe. Severokórejský vodca je podľa tajných služieb zrejme presvedčený, že časom získa medzinárodné uznanie a rešpekt pre svoju krajinu ako jadrovú mocnosť.

Zdroj: video:yt/halil

Severná Kórea neuskutočnila skúšku rakety dlhého doletu viac ako tri roky, čím nechala otvorené dvere rokovaniam s USA o denuklearizácii Kórejského polostrova, uviedla agentúra AFP. „Kim by však mohol v tomto roku zvážiť obnovenie skúšok balistických rakiet alebo jadrových testov, aby prinútil USA rokovať s ním o podmienkach Pchjongjangu,“ dodala DNI vo svojej správe. V 27-stranovej správe, ktorá má dátum 9. apríla, sa píše i o iránskom jadrovom programe, pričom tajné služby USA anticipovali aj rozhodnutie, ktoré Teherán napokon oznámil v utorok, že začne s obohacovaním uránu na úroveň 60 percent.

Severná Kórea ohrozuje svet jadrovými zbraňami – Foto: shutterstock

„Stále veríme, že Irán v súčasnosti nevykonáva činnosti, ktoré považujeme za potrebné na výrobu jadrových zbraní,“ uvádza sa v správe DNI. Dokument však obsahuje varovanie, že ak sankcie voči Teheránu nezmiernia, iránski predstavitelia pravdepodobne zvážia možnosti, ktoré siahajú od obohacovania uránu na 60 percent po vybudovanie nového 40-megawattového ťažkovodného reaktora.
    


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Severná Kórea pokúša svet: Plánuje obnoviť skúšky jadrových zbraní

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti