eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock

Seniori POZOR! Buďte opatrní na podvodníkov pri sčítaní obyvateľov

Seniori by mali byť opatrní aj pri sčítaní obyvateľov a dávať si pozor na podvodníkov. Asistované sčítanie sa začne až od 1. apríla, dovtedy by seniori nemali púšťať žiadne osoby vydávajúce sa za mobilných asistentov k sebe domov. Aj od apríla budú chodiť mobilní asistenti k občanom len ak o asistované sčítanie sami dopredu telefonicky požiadajú. Preukážu sa aj príslušnými preukazmi. Upozorňuje na to Združenie miest a obcí Slovenska spolu so Štatistickým úradom SR.

„V súvislosti so vzniknutou situáciou pandémie COVID-19 sa vyskytli prípady, kedy podvodníci kontaktovali seniorov telefonicky. Upozorňujeme seniorov, aby boli obozretní voči neznámym osobám, ktoré ich telefonicky kontaktujú z rôznych príčin najmä vo vzťahu k Sčítaniu obyvateľov, domov a bytov 2021 a akúkoľvek osobu vydávajúcu sa za sčítacieho komisára alebo za asistenta sčítania v čase od 15. 2. do 31. 3. 2021 nevpustili do svojich príbytkov,” zdôraznil hovorca ZMOS-u Michal Kaliňák.

Požiadajte telefonicky

Doplnil, že asistované sčítanie sa začne až od apríla a potrvá najneskôr do 31. októbra 2021. Aj v tomto čase môže podľa jeho slov ľudí navštíviť mobilný asistent iba na základe toho, že o asistované sčítanie sami požiadali telefonicky. „Zároveň sa každý mobilný asistent sčítania musí preukázať preukazom asistenta sčítania. Presný dátum, kedy bude vo vašom meste, obci asistované sčítanie a kedy vás môže mobilný asistent navštíviť, bude včas oznámený,” uviedol.

Informácie o sčítaní obyvateľov môžu občania podľa jeho slov získať každý deň od 8.00 h do 20.00 h na telefónnom čísle +421 2 20 92  49 19.

Kaliňák poznamenal, že upozornením chcú predísť zneužitiu dôvery a vyhnúť sa rizikám. Upozornia na to podľa jeho slov aj mestá a obce.

Buďte opatrní

S upozornením ZMOS-u sa stotožňuje aj Štatistický úrad SR, obyvateľov vyzýva na opatrnosť. „Stotožňujeme sa s upozornením, aby si dávali pozor na rôznych podvodníkov,” uviedla Jasmína Stauder, hovorkyňa pre Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021, a poukázala na aktuálny prípad dvoch podvodníkov v obci Zálesie.

Zdôraznila, že v súčasnosti sa uskutočňuje elektronické samosčítanie v rámci rodiny a príbuzenských vzťahov, a preto až do konca marca nie je žiadny dôvod na to, aby ktokoľvek cudzí prišiel k občanovi priamo domov. Pomoc sčítacích asistentov bude aktuálna až počas asistovaného sčítania, jeho začiatok bude závisieť od vývoja pandemickej situácie. K dispozícii budú stacionárni a mobilní asistenti, v oboch prípadoch bude však procesy koordinovať obec.

V rámci obce budú zverejnené kontaktné miesta a časy, keď budú môcť občania tieto kontaktné miesta navštíviť a kde im so sčítaním pomôže sčítací stacionárny asistent. Obyvatelia, ktorí sú imobilní, si budú môcť domov objednať tzv. mobilného asistenta. „Ale toto sa udeje len na základe telefonátu na obec alebo na call centrum, kde si tohto asistenta môžu objednať od 1. apríla. Nebude sa to diať živelne, ale po predchádzajúcom dohovore obyvateľa s call centrom alebo obecným či miestnym úradom,” podotkla Stauder.

Zdroj: tasr

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.