tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Juraj Šeliga (Za ľudí). Foto: tasr

Šeliga: Skôr ako etický kódex by pomohla parlamentná stráž!

Rokovací poriadok Národnej rady (NR) SR je potrebné meniť, upratať treba legislatívny proces. V rozhovore to skonštatoval podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí). Parlament by sa mal podľa neho chcieť čo najviac priblížiť ľuďom a komunikovať na úrovni 21. storočia.

Vie si predstaviť zlepšenie internetovej stránky či aplikácie NRSR. Problém nemá ani s povolením vizuálnych pomôcok v pléne, ak by súviseli s predkladaným návrhom. Prijať by sa mohol aj etický kódex poslanca.

Považuje za vhodné, aby mal parlament moderný web

„Sú veci, ktoré treba zlepšiť v legislatívnom procese. Je dohoda, že sa tomu budeme venovať budúci rok. Tak, aby to bolo transparentné, verejné, ale aby sa zachovalo, že to nebude prebyrokratizované,“ uviedol. Jasnejšie by sa podľa neho dali upraviť pripomienkové konanie či fungovanie výborov.

Vpravo Juraj Šeliga uprostred Marián Viskupič a Gábor Grendel, Foto: tasr

Za dôležité označil lehoty pri schvaľovaní pozmeňujúcich návrhov, ktoré podľa neho parlament pravidelne obchádza. „Dajú sa procesne skrátiť hlasovaním pléna, ale myslím si, že by mala ostať nejaká minimálna lehota. Je to dobré, aby aj ľudia mohli vedieť, čo obsahujú,“ ozrejmil. Pri predlžovaní lehôt ale upozorňuje, aby sa nezabrzdilo prijímanie zákonov úplne.

Šeliga považuje za vhodné, aby mal parlament moderný web, kde by mohli ľudia sledovať, čo sa v ňom deje s konkrétnym návrhom. Aj v súčasnosti sa zverejňujú informácie, no podľa Šeligu by sa to dalo robiť aj spôsobom zodpovedajúcim 21. storočiu. V súvislosti s mobilnou aplikáciou NRSR, ktorá existuje, poznamenal, že jej stav odráža bývalé vedenie pod Andrejom Dankom (SNS).

Vysypať 12 miliónov pred rokovací pult nie je dobré

Myslí si, že sa dala zmodernizovať a nemuselo by to byť drahé, keby sa napríklad zapojili šikovní IT-čkari cez hackathon. Poukázal na ČR, kde dokázali za 48 hodín vytvoriť aplikáciu na boj s ochorením COVID-19.

Juraj Šeliga (vpravo) počas rozhovoru so šéfom paramentu Borisom Kollárom. Foto: tasr

Problém by nemal ani s opätovným povolením vizuálnych pomôcok v pléne. „Vysypať 12 miliónov ‚v keši‘ pred rokovací pult nie je dobré. To by malo ostať zakázané,“ uviedol s tým, že ak by ale minister či poslanec pri predkladaní zákona ukázal graf alebo prezentoval materiál s pomocou monitoru v rokovacej sále, nemal by s tým problém. „Ale ak tam niekto bude nosiť plagáty ako ‚Fico je zlodej‘ a podobne, to si myslím, že by malo byť mimo sály,“ dodal.

Etické kódexy nevedia urobiť z hulvátov slušných ľudí

Za širokú označil otázku etického kódexu poslanca. Myslí si, že by mala riešiť i preukazovanie majetku poslancov. Poznamenal, že už upravili napríklad prijímanie darov zavedením trestného činu prikrmovania. „Máme rozpracovaný nejaký materiál tak, aby sme parlamentu pomohli vrátiť aj kultúrnosť v tom najširšom slova zmysle,“ uviedol s tým, že v budúcom roku sa zrejme kódex príjme. Skôr ako etický kódex by podľa Šeligu pomohla parlamentná stráž, ktorá by mohla vyviesť z pléna poslancov, ktorí sa „nevedia spratať do kože“. „Etický kódex alebo aj iné kódexy sú pomôckou, nevedia urobiť z hulvátov slušných ľudí,“ uzavrel.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šeliga: Skôr ako etický kódex by pomohla parlamentná stráž!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku