eReport.sk
Podpredseda Národnej rady SR Juraj Šeliga (Za ľudí) sa rozpráva s novinármi.
Juraj Šeliga (Za ľudí). Foto: tasr

Šeliga o tlaku na politikov: Musíme ho znášať a odpovedať. Novinári zastupujú verejnosť


AKTUALIZOVANÉ – Bez slobodnej práce novinárov nemôže fungovať demokratická spoločnosť ani právny štát. Na pondelkovej tlačovej konferencii k Svetovému dňu slobody tlače to uviedol v mene predstaviteľov koaličnej strany Za ľudí podpredseda Národnej rady SR Juraj Šeliga.

„Ako verejne činné osoby musíme znášať väčší tlak na našu osobu a máme povinnosť odpovedať vám novinárom, lebo vy zastupujete verejnosť,“ doplnil. V súvislosti so svetovým dňom pripomenul osud novinára Jána Kuciaka so snúbenicou a ďalších novinárov vo svete, ktorí „boli zavraždení, lebo si robili svoju robotu“.

Slovenské resty

Predsedníčka Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová zdôraznila, že Slovensko má stále veľké resty v tzv. infozákone, a preto by mal byť vylepšený. Naráža pritom na nezverejňovanie zmlúv o výkupe pozemkov či dcérskych spoločnostiach štátnych firiem. „Ak máme mať otvorené vládnutie, infozákon je potrebné zlepšiť a my to v rámci koalície budeme aj presadzovať,“ zdôraznila.

Slobodu tlače podľa nej negatívne ovplyvňuje aj šírenie dezinformácií a hoaxov. „Preto sme do plánu obnovy na nasledujúce roky zahrnuli aj nástroj na boj proti dezinformáciám a hoaxom. Plánujeme na to podporiť IT riešenia, umelú inteligenciu na vyhľadávanie hoaxov a dezinformácií, takisto aj vzdelávanie a osvetu,“ podotkla.

Médiá nesmú byť obmedzované

Aj koaličná SaS zdôraznila, že sloboda tlače je nevyhnutným atribútom dobre fungujúcej spoločnosti. „Nebudeme nikdy súhlasiť s akoukoľvek snahou obmedzovať či prikazovať médiám, o čom majú písať a ktoré témy otvárať. Veríme, že už nikdy nebudeme svedkami, keď by bol novinár v našej krajine sledovaný, zastrašovaný, či sa dokonca stal obeťou vraždy,“ uviedol poslanec NR SR a člen parlamentného výboru pre kultúru a médiá Roman Foltin. Doplnil, že napriek rôznym tlakom na novinárov je dôležité chrániť nezávislosť pravdivého spravodajstva, a to najmä v čase šíriacich sa dezinformácií a hoaxov.

Mimoparlamentná strana Spolu v tejto súvislosti rázne odmietla verbálne útoky niektorých koaličných i opozičných politikov na novinárov a médiá. „Samozrejme, aj novinárov, tak ako politikov, možno vecne kritizovať – ale verbálne útoky, ktoré grobiansky a bezdôvodne spochybňujú prácu novinárov a médií, sú neprijateľné a hodné odsúdenia,“ vyhlásil podpredseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Miroslav Kollár. Ako ďalej uviedol, nemá vedomosť, že by súčasná vláda pripravila systémovú zmenu fungovania médií verejnej služby. Mrzí ho, že v programovom vyhlásení kabinetu Eduarda Hegera zostal zámer vydávať vládne noviny.

Sloboda tlače

Tretí májový deň vyhlásila za Svetový deň slobody tlače v roku 1991 Organizácia Spojených národov pre vzdelanie, vedu a kultúru. Tento deň pripomína základné princípy slobody tlače, taktiež slúži ako príležitosť informovať verejnosť o porušovaní práv na slobodu prejavu a ako pripomienka uväznenia alebo smrti mnohých novinárov, ktorí prinášajú ľuďom každodenné informácie o dianí vo svete.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šeliga o tlaku na politikov: Musíme ho znášať a odpovedať. Novinári zastupujú verejnosť

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne