eReport.sk
Na snímke podpredseda NR SR Juraj Šeliga (Za ľudí). Foto: TASR

Šeliga chce preveriť deti Jankovskej a Kičuru: Každý musí vedieť vysvetliť, odkiaľ má svoj majetok

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) podáva podnet na Generálnu prokuratúru (GP) SR a podnety na finančnú políciu pre majetky príbuzných bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej a bývalého šéfa Správy štátnych hmotných rezerv SR Kajetána Kičuru. Dôvodom je nejasný pôvod ich majetkov.

GP by mala podľa Šeligu skúmať, či nejde o bezdôvodné obohatenie a finančná polícia by mala podať podnet na prokuratúru, aby súd začal konanie o preukazovaní pôvodu majetku.

Podpredseda parlamentu upozornil na 600-tisícový byt

Každý musí podľa Šeligu vedieť vysvetliť, odkiaľ má svoj majetok a či bol nadobudnutý legálne. „Ak to nevie vysvetliť, štát mu má majetok zhabať,“ dodal.

Podľa Šeligu je zrejmé, že hodnota majetku, ktorý využívala Jankovská, nezodpovedá jej príjmom. Upozornil napríklad na byt, ktorý je napísaný na jej synov a má hodnotu približne 600.000 eur. Synovia podľa neho nevedia vysvetliť, odkiaľ a akým spôsobom získali svoj majetok.

Na snímke bývalú štátnu tajomníčku ministerstva spravodlivosti SR za Smer-SD Moniku Jankovskú odvádzajú zo Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici. Foto: TASR

Syn Kičuru zase nadobudol dva byty, pričom podľa Šeligu mu ich kúpil jeho otec. GP by preto mala podľa Šeligu vec skúmať. Podal na ňu podnet, aby zisťovala, či nejde o bezdôvodné obohatenie, a teda, či majetky neboli nadobudnuté z nepoctivých zdrojov.

Šeliga chce, aby polícia situáciu preverila

„Občiansky zákonník pozná inštitút bezdôvodného obohatenia, kam patrí aj to, ak niekto nadobudol majetok z nepoctivých zdrojov. Tento inštitút je tam na to, aby mohol štát zasiahnuť, keď niekto nevie vysvetliť, odkiaľ má majetok,“ povedal Šeliga.

„Ak nevedia jasne vysvetliť, odkiaľ vzali peniaze na svoje majetky, odkiaľ vzali na ne peniaze ich rodičia, tento majetok má byť zhabaný. Spolu s podnetom na generálnu prokuratúru podávam podnet aj na finančnú políciu, aby preverila, či nie sú dôvody na zhabanie majetku podľa zákona o preukazovaní pôvodu majetku,“ dodal Šeliga.

Na snímke eskorta privádza exšéfa Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Kajetána K. na Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici v utorok 30. júna 2020. Foto: TASR

Podľa dočasného prezidenta Policajného zboru Petra Kovaříka polícia v prípadoch koná. Časť majetku Kičuru bola podľa neho zaistená, takisto aj peniaze na účtoch ďalších osôb, ktoré sa vyskytujú v spise.

Kovařík sľubuje novú štruktúru na NAKA

Pri Jankovskej polícia taktiež skúma majetok i všetky súvislosti. Časť majetku už bola prevedená alebo už nie je vedená na jej meno. Ako načrtol v tejto súvislosti, v rámci reorganizácie polície by mala vzniknúť na Národnej kriminálnej agentúre a územných vyšetrovacích orgánoch nová štruktúra pod názvom finančné vyšetrovanie.

Jankovská je obvinená z trestných činov podplácania a prijímania úplatku. Momentálne je vo väzbe. Bývalého predsedu hmotných rezerv Kičuru vláda odvolala koncom marca pre pochybenia pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19. Kičura od konca apríla pre obvinenia z iných trestných činov väzobne vyšetruje Národná kriminálna agentúra.

Zdroj: tasr, foto: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šeliga chce preveriť deti Jankovskej a Kičuru: Každý musí vedieť vysvetliť, odkiaľ má svoj majetok

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti