eReport.sk
Boris Kollár (Sme rodina). Foto: tasr

Šéf parlamentu: Podpis Vyšehradskej deklarácie položil základný kameň spolupráce v regióne

Vzájomná prepojenosť krajín Vyšehradskej štvorky (V4) zvýrazňuje potrebu úzkej cezhraničnej kooperácie a koordinácie pri hľadaní efektívnych riešení dôsledkov pandémie. Pri príležitosti 30. výročia založenia Vyšehradskej skupiny to vyhlásil predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina). Deklaruje tiež pokračovanie nášho úsilia o hlbšiu integráciu našich partnerských krajín, spoločností a národných parlamentov.

 “Jadrom nášho spoločného úsilia musí byť v tomto období záujem na pokračujúcom rozvoji celého stredoeurópskeho regiónu, rýchla obnova našich hospodárstiev a zaistenie praktických potrieb našich občanov s cieľom prinášať hmatateľné výsledky. Vyšehradská skupina, ktorá má výsadné postavenie v susedskej a regionálnej politike Slovenskej republiky, predstavuje v tomto kontexte najdôležitejšiu formu pragmatickej regionálnej spolupráce,” skonštatoval šéf slovenského parlamentu.

Je nevyhnutné udržiavať nadštandardnú spoluprácu

Dôležitou súčasťou prehlbovania regionálnej spolupráce na úrovni Vyšehradskej skupiny je podľa neho jej medziparlamentný rozmer. “Je nevyhnutné na všetkých úrovniach prehlbovať pevné, vzájomne výhodné a na spoločnú európsku budúcnosť orientované susedské vzťahy a udržiavať nadštandardnú spoluprácu s členmi medzinárodného spoločenstva s cieľom prispievať k posilňovaniu efektívneho multilateralizmu,” doplnil.

Podpis Vyšehradskej deklarácie položil podľa Kollára základný kameň spolupráce v regióne strednej Európy. “Na základe tohto politického aktu neskôr vznikla úspešná a konštruktívna regionálna spolupráca založená na nadštandardných susedských vzťahoch medzi Maďarskom, Poľskou, Českou a Slovenskou republikou v oblastiach spoločného záujmu, najmä v sektore bezpečnosti, rozvoja a európskej a euroatlantickej integrácie,” skonštatoval.

V4 bola založená v roku 1991

Predseda NR SR tiež pripomenul, že Európska únia je naším spoločným životným a hodnotovým priestorom, v ktorom je naším cieľom nielen presadzovať svoje národné či regionálne záujmy v rámci vyšehradskej spolupráce, “ale aj spoločne čeliť súčasným európskym a globálnym výzvam a hrozbám, prispievať k celoeurópskym riešeniam a napĺňať tak jej ambíciu byť rešpektovaným globálnym aktérom v medzinárodných vzťahoch”.

V4 bola založená v roku 1991 ako platforma dnešných štyroch štátov Poľska, Maďarska, Česka a Slovenska s cieľom o koordinovaný postup v integrácii do Európskej únie (EÚ) a Severoatlantickej aliancie (NATO).

Zdroj: tasr

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.