eReport.sk
Generálny tajomník OSN António Guterres v Ženeve.
António Guterres. Foto: tasr/ap

Šéf OSN privítal vyhlásenie piatich mocností o nešírení jadrových zbraní

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres v pondelok privítal spoločné vyhlásenie piatich jadrových mocností, ktoré sa zaviazali zabrániť šíreniu jadrových zbraní a zabezpečiť, aby nikdy nedošlo k jadrovej vojne. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na Guterresovho hovorcu.

Hovorca Stéphane Dujarric povedal, že generálny tajomník oceňuje rozhodnutie jadrových veľmocí dodržiavať záväzky o obmedzení šírenia a kontrole jadrových zbraní vrátane Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT).

“Pevne veríme, že je potrebné zabrániť ďalšiemu šíreniu takýchto zbraní. Jadrovú vojnu nemožno vyhrať a musíme zabezpečiť, aby k nej nikdy nedošlo,” uviedli v pondelok stáli členovia Bezpečnostnej rady OSN – Čína, Británia, Francúzsko, Rusko a Spojené štáty.

Svetové jadrové mocnosti podpísali deklaráciu po tom, ako bola najnovšia revízia Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT), ktorá vstúpila do platnosti v roku 1970, posunutá z pôvodného termínu (4. januára) na neskorší dátum z dôvodu covidovej pandémie.

Zmluva o nešírení jadrových zbraní je so 191 zmluvnými stranami najviac ratifikovanou dohodou o obmedzení nukleárneho zbrojenia. Krajiny bez atómových zbraní sa v nej zaviazali, že ich nebudú získavať a umožnia overovanie toho, či sa jadrové energetické programy nepremieňajú na zbrojné. Krajiny, ktoré mali jadrovú výzbroj v čase podpísania NPT – USA, Rusko, Británia, Francúzsko a Čína –, súhlasili s cieľom ich odstraňovania.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šéf OSN privítal vyhlásenie piatich mocností o nešírení jadrových zbraní

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti