eReport.sk
Generálny tajomník OSN António Guterres v Ženeve.
António Guterres. Foto: tasr/ap

Šéf OSN: Ideme zlým smerom a nachádzame sa v kľúčovom momente

Generálny tajomník OSN António Guterres predložil v piatok návrhy zamerané na zlepšenie fungovania svetovej organizácie a posilnenie medzinárodnej spolupráce.

“Náš svet smeruje k novému abnormálnu – chaotickejšiemu, neistejšiemu a nebezpečnejšiemu pre každého,” povedal Guterres novinárom v piatok večer po tom, ako svoju správu predstavil Valnému zhromaždeniu OSN.

Za dva roky chce celosvetový summit

“Ideme zlým smerom a nachádzame sa v kľúčovom momente. Voľby, ktoré urobíme teraz, nás môžu priviesť na cestu k rozpadu a budúcnosti trvalej krízy – alebo prelomu k ekologickejšiemu a bezpečnejšiemu svetu,” citovala Guterresa agentúra DPA.

Šéf OSN sa tiež domnieva, že by mal vzniknúť post “osobitného vyslanca pre budúce generácie”, ktorý by zastupoval “záujmy ľudí, ktorí sa narodia počas budúceho storočia”.

V správe nazvanej Náš spoločný program šéf OSN navrhuje, aby sa za dva roky konal celosvetový summit, ktorý by posúdil otázky, ako sú globálne zdroje, napríklad oceány, a realizáciu spoločných ašpirácií ako mier a globálne zdravie.

Navrhol vytvorenie núdzovej platformy

“Tento summit by tiež posúdil nový program za mier, ktorý by zahŕňal opatrenia na obmedzenie strategických rizík zo strany jadrových zbraní, kybernetickej vojny a smrtiacich autonómnych zbraní,” uviedol Guterres.

Navrhol okrem toho vytvorenie “núdzovej platformy”, ktorá by v prípade rozsiahlych kríz automaticky spojila vlády, systém OSN, medzinárodné finančné inštitúcie, občiansku spoločnosť, súkromných sektor a iných.

Šéf OSN sa tiež domnieva, že by mal vzniknúť post “osobitného vyslanca pre budúce generácie”, ktorý by zastupoval “záujmy ľudí, ktorí sa narodia počas budúceho storočia”.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ľudia držia transparenty a palestínske zástavy pri pochodovaní počas protestu proti izraelským útokom na Palestínčanov v Gaze v Londýne 15. mája 2021.
  2. Generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport