eReport.sk
Tabuľa s nápisom na budove, v ktorej sídli Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) na Budatínskej ulici v Bratislave
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Šéf NBÚ prehovoril: Poslanci od nás dostávajú informácie. Často aj nad rámec, ktorý je nutný

Slovenské bezpečnostné zložky momentálne prežívajú azda najnáročnejšie obdobie od svojho vzniku. Ukazuje sa, že niektorí poprední predstavitelia polície, justície a ďalších inštitúcií zabudli na prísahy, ktoré skladali, a niekoľko rokov zneužívali svoje postavenie pre mocenské ambície alebo chamtivosť, uvádza vo svojom stanovisku Roman Konečný, šéf Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), ktoré médiám, sprostredkoval hovorca Peter Habara.

Verejnosť je podľa šéfa NBÚ svedkom masívneho vyšetrovania a súdnych procesov, ale aj absolútneho informačného chaosu, ktorý sa snaží navodiť dojem, že pomaly každý príslušník v služobnom pomere je skorumpovaný jedinec s vedľajšími úmyslami.

Nespochybňujú prácu polície, prokuratúry či súdov

“Radi by sme upozornili na to, že prostredie médií aj sociálnych sietí už mesiace zaplavujú rôzne informácie z pochybných zdrojov, ktoré nikto neanalyzuje, neoveruje a vo verejnom priestore cirkulujú bez pravidiel a žijú si vlastným životom. Národný bezpečnostný úrad v žiadnom prípade nespochybňuje prácu polície, prokuratúry či súdov. Ako bezpečnostná zložka štátu sme však často podvedome a neprávom ťahaní do týchto mocenských bojov. Akékoľvek spochybňovanie našej práce, nekalé úmysly, vonkajší tlak alebo koordinované akcie jednoznačne odmietame,” zdôraznil Konečný.

Konečný: Som pripravený zostaviť odpočet všetkého

“Verejnosť je prirodzene zmätená a znechutená z toho, čo si každý deň vypočuje alebo prečíta. Mnohé štátne inštitúcie aj funkcie majú náležite pošramotenú minulosť. Zo dňa na deň ju nezmeníme, no v NBÚ vytrvalo pracujeme na tom, aby o našej činnosti neboli žiadne pochybnosti. Kedykoľvek som pripravený zostaviť verejnosti aj kontrolným orgánom odpočet všetkého, čo u nás nezostalo iba pri sľuboch, ale premietlo sa do merateľnej reality,” vyhlásil šéf riaditeľ úradu.

NBÚ sa hlási k transparentnosti a zákonnosti

Ako ďalej uvádza, Národný bezpečnostný úrad preukázateľne postupuje v prípade bezpečnostných previerok podľa zákona. “Na rozdiel od iných organizácií a napriek nášmu postaveniu – teda úradu, ktorý pracuje s veľmi citlivými informáciami – vystupujeme transparentne a zákonne. Komunikujeme s médiami aj verejnosťou a poskytujeme všetky relevantné informácie kontrolným orgánom, ” ubezpečil riaditeľ.

Poslanci vraj dostávajú informácie nad nutný rámec

“Náš zákonný a nespochybniteľný postup vo viacerých medializovaných ´kauzách´ pravidelne potvrdzuje Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti NBÚ. Nepristupujeme k nemu iba formálne. Chápeme jeho dôležitú rolu v právnom štáte. Jeho členovia, teda koaliční aj opoziční poslanci, dostávajú od nás všetky podstatné informácie. Často aj nad rámec, ktorý je nutný, aby nemali pochybnosti pri vynášaní spoločného záveru svojho preverovania,” dodal Konečný.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport