eReport.sk
Marián Kollár
Marián Kollár, foto: tasr

Šéf lekárskej komory šokuje: Končím, celoplošné testovanie nemá zmysel!

AKTUALIZOVANÉ – Takú ostrú kritiku nečakali! Už tento víkend pokračuje jedna z najväčších logistických akcií v rámci histórie moderného Slovenska. A to celoplošné testovanie na Covid-19. Iniciatíva vlády sa stretla s kritikou, no až teraz zvozil akciu pod zem jeden z profesionálov. Šéf Slovenskej lekárskej komory Marián Kollár sa pustil do rozhodnutia vlády dať testovaniu zelenú.

„Voláme po odbornej diskusii. My sme s odborníkmi hovorili a ten výsledok je, že celoplošné testovanie je jeden veľký otáznik, ktorý nám pandémiu nevyrieši,“ buchol po stole na dnešnej tlačovke Kollár. Ten podčiarkol, že rozhodnutie ohľadom celonárodného testovania nebolo ani zďaleka verdiktom odborníkov, ale politikov.

Kríza na krízovom štábe

Ten sa za komoru zúčastnil aj zasadania krízového štábu, ktorý o celoplošnom testovaní rozhodoval. Spochybnil jeho priebeh a obvinil účastníkov, že dostatočne nepočúvali. Svoju kritiku adresoval aj vláde na zasadnutí krízového štábu, no podľa odborníka mu len odvetili: „Vy sa starajte, aby tam prišlo 20-tisíc lekárov,“ spomínal na rokovanie štábu rozhorčený Kollár.

„Myslím si, že som tam bol ako odborník a ak odborníci nemajú medzi politikmi absolútne žiadne relevantné postavanie a vôbec sa nehľadí na ich názor, je úplne zbytočné, aby sme marili čas, energiu a sily byť niekde, kde nie sme absolútne žiadnym prínosom,“ povedal Kollár.

Testovanie chce dobrovoľné

Kollár ani zďaleka celoplošné testy nepovažuje za dobrovoľné, práve uvalenie 10-dňovej karantény za absenciu na testovaní berie, ako diskriminačný krok.

„Je to čisté vydieranie,“ povedal. Je podľa neho evidentné, že možnosť nákazy je podstatne vyššia, ako keď ľudia zostanú doma, sú disciplinovaní a nestretávajú sa vo veľkom množstve. „Ľudia však nemajú na výber, a to je smutné,“ uviedol Marian Kollár.

Myslí si tiež, že testovanie na Orave a v okrese Bardejov malo svoj význam, očakával však úplne iné vyhodnotenia. „Pochopil som, že toto nie je akcia odborná, ale politická,“ uzavrel.

Zásadné vyhlásenie

Podľa slov predsedu Slovenskej lekárskej komory mal počas komunikácie s členmi krízového štábu prediskutovať materiálne zabezpečenie počas testovania. „Keď sme sa pýtali na ochranné pomôcky, tak nám bolo povedané, že si ich máme zaobstarať sami,“ opisoval svoje skúsenosti Kollár. Ten priznal, že sa už zasadnutí štábu nezúčastní.

Testovanie podstúpili minulý víkend už na Orave, ktoré vláda zhodnotila ako úspešné. Celoplošné čaká celé Slovensko najbližší víkend.

Matovičovi vybilo poistky

Reakcia premiéra Igora Matoviča na Kollárovu kritiku nenechala na seba dlho čakať. Na dnešnej tlačovke na pôde úradu vlády opätoval predsedovi komory paľbu. Taktiež zrekapituloval, ako to podľa neho vyzeralo na zasadnutiach krízového štábu, ktorých priebeh opisoval aj samotný Kollár.

„Ja keď som počúval prezidenta Slovenskej lekárskej komory a vedľa neho prísediaceho pána, takisto lekára, Ernesta Siváka, ktorý povedal, že úmrtnosť na Covid-19 je na úrovni chrípky, mne vybilo poistky.“ popustil dnes uzdy svojim emóciám premiér. Taktiež predsedu Slovenskej lekárskej komory nazval bludárom.

Foto: tasr, sita


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šéf lekárskej komory šokuje: Končím, celoplošné testovanie nemá zmysel!

16 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php