eReport.sk
Marián Kollár, foto: TASR

Šéf lekárov Marián Kollár opäť zúri. Postavili sa za neho aj ďalší doktori

Nekládol si servítky pred ústa! Len včera si predseda Slovenskej lekárskej komory Marián Kollár poriadne rypol do vlády. Dnes vo svojom slovníku nepoľavil a opäť sa poriadne obul do vládnych špičiek. A pridali sa aj ďalší lekári. Podľa nich je celé testovanie chaotické a nepripravené. Skrátka, celé zle.

Včera šéf slovenských lekárov priznal, že scenár celoplošného testovania stojí na vratkých nohách. Krátko na to úder opätoval aj samotný premiér, ktorý uviedol, že mu z Kollára na zasadaní krízového štábu malo vybiť poistky, keď prirovnal pandémiu s chrípôčkou. „Nespochybňovali sme plošné testovanie a vôbec neviem, že by sme sa nejak postavili voči tomu, že súčasná pandémia je len prechádzka rajskou záhradou a že je to len nejaká chrípka,“ narážal dnes Kollár na Matovičovu kritiku.

Kollár reagoval aj na kritiku ďalšieho vládneho predstaviteľa, a to ministra obrany Jaroslava Naďa. Ten vinil šéfa lekárov, že sa postavil za súkromné spoločnosti, ktoré mohli robiť testy na Covid – 19. Šéf rezortu obrany, taktiež vyzval slovenských lekárov, aby si vymenili vlastného šéfa. Na Naďove tvrdenia Kollár reagoval rázne. „Slovenskí lekári nie sú na tom až tak zle, aby si mali nechať radiť, koho si dajú za šéfa lekárov. Vyhlasujem, že som nepresadzoval a neloboval za žiadny svoj ani iný biznis,“ krútil hlavou Kollár.  „Budem žiadať od neho, aby mi to dokázal,“ povedal. Popiera, že by hlasoval za celoplošné testovanie, keďže sa podľa jeho slov o ňom nehlasovalo. Hovorí, že jeho snahou je chrániť ľudské zdroje.
 
Lekárske odborové združenie vyzvalo Naďa, aby sa ospravedlnil za výroky voči Kollárovi v súvislosti s udalosťami z roku 2011, keď lekári celoslovenskou akciou zabránili privatizácii nemocníc a pomohli zastaviť personálnu devastáciu v nich. „Ak by si pán minister prečítal spis Gorila, určite by sa dozvedel, že to boli politici, kto bol korumpovaný, aby prišlo k privatizácii slovenského zdravotníctva v prospech jednej finančnej skupiny. Iba vďaka lekárom tento plán nevyšiel,“ reagoval Visolajský a pripomenul, že jedným z lídrov bol práve Kollár.

Ku kritike sa pridali aj ďalší lekári

Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska taktiež kritizuje plánované celoplošné testovanie. Hovorí o nepripravenosti, neodbornej diskusii a stupňujúcom sa napätí v spoločnosti. Upozornila na to v liste adresovanom premiérovi Igorovi Matovičovi a ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu (obaja OĽANO).
„Postup Vlády SR vrátane neustále sa meniacich podmienok, nepripravenosti a evidentne sa stupňujúceho nátlaku na obyvateľov Slovenska vyvoláva množstvo otázok a zvyšujúcu sa mieru nedôvery voči vedeniu štátu. Týkajú sa medicínskeho významu, spoľahlivosti výsledkov, ako aj právneho rámca ochrany práv občanov,“ komentovali spoločne Výbor a Dozorná rada spoločnosti na čele s prezidentkou Monikou Paluškovou.
Tvrdia, že vyhlásenie celoplošného testovania nie je v súlade s odporúčaním pandemickej komisie, ani s odporúčaním expertov z praxe a vedcov. Poukázali tiež na to, že celoplošné testovanie a s ním súvisiace zvýšenie pohybu a zhromažďovanie niekoľkých miliónov občanov Slovenska na odberových miestach v čase explozívneho šírenia nového koronavírusu je nevhodné.      
Antigénové testy, ktoré vláda objednala, podľa ich názoru jednoznačne nie sú vhodné. „Sú určené výhradne na testovanie pacientov s príznakmi ochorenia COVID-19, nie bezpríznakových osôb,“ uviedli. Ich použitie v rôznych podmienkach podľa spoločnosti znižuje spoľahlivosť ich výsledkov garantovaných výrobcom. Celoplošné testovanie navyše nepovažujú za dobrovoľné, ak je pod hrozbou sankcií. Ďalej sa lekárska spoločnosť pýta, kto medicínsky zodpovedá za správnosť interpretácie výsledku vrátane jeho chybovosti.
Rovnako považujú za diskriminačné brániť občanom v testovaní sa inými testami na ochorenie COVID-19, ako nakúpila vláda, ktoré sú certifikované v Európskej únii. Navyše tretia osoba, ako napríklad predavačka v obchode alebo policajt, nemajú podľa nich právo žiadať od občana doklad o jeho zdravotnom stave.

Od rezortu zdravotníctva preto okrem iného spoločnosť očakáva, že v boji s novým koronavírusom ponúkne plán konkrétnych krokov, ktorý by riešil problém kolabujúceho personálneho stavu v nemocniciach a v niektorých ambulanciách z dôvodu zvyšujúceho sa počtu pacientov a stoviek infikovaných zdravotníckych pracovníkov.
Rovnako napríklad žiada, aby boli občanom pravidelne vysvetľované očakávané konkrétne kroky k uvoľňovaniu opatrení tak, aby pre nich bolo zrejmé, ktoré udalosti, prečo a kedy môžu očakávať.

Foto: tasr, video: FB/SLK


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šéf lekárov Marián Kollár opäť zúri. Postavili sa za neho aj ďalší doktori

Najnovšie