eReport.sk
Michal Šipoš (OĽaNO). Foto: tasr

Šéf klubu OĽaNO: Naša vláda na čele s Igorom Matovičom to nepodcenila!

Slovensko sa podľa predsedu poslaneckého klubu OĽANO Michala Šipoša stalo počas prvej vlny pandémie nového koronavírusu premiantom Európy aj vďaka ochote ľudí spoločne jej vzdorovať a rešpektovať prijaté opatrenia. „Ľudia si navzájom šili rúška, nosili jedlo starším ľuďom,“ pripomenul Šipoš v diskusii na TASR TV.

Dodal, že v tom čase bolo dôležité, aby vlády reagovali rýchlo. „Naša vláda na čele s Igorom Matovičom to nepodcenila,“ tvrdí Šipoš. „Ak sme od volieb prijali v parlamente viac ako 122 návrhov zákonov, takmer polovica z nich, konkrétne 58, bola v súvislosti s ochorením COVID-19,“ dodal s tým, že 56 zákonov prijatých v súvislosti s pandémiou bolo prerokovaných v skrátenom legislatívnom konaní.

Protesty vníma mimoriadne kriticky

 Šipoš vníma mimoriadne kriticky protesty, ktoré priaznivci ĽS NS organizujú v čase núdzového stavu. „Zvolávajú protesty napriek tomu, že sa tam vírus nekontrolovateľne šíri a ľudia sa môžu nakaziť,“ povedal na margo demonštrácií, na ktoré časť protestujúcich opakovane prišla bez rúšok na tvári. Poukázal, že okrem zákonov súvisiacich s ochorením COVID-19 a ochranou ekonomiky riešil parlament aj zákony na boj proti korupcii, reformu súdnictva, sociálne opatrenie, napríklad tehotenský príspevok.

Kolíková vraj chce zmeny zavedené pred Mečiarom

Reforma súdnictva bude podľa Šipoša pokračovať schvaľovaním novej súdnej mapy, o ktorej sa rokuje. Ministerka Mária Kolíková (Za ľudí) chce podľa neho vrátiť systém pred zmeny zavedené ešte Vladimírom Mečiarom. “Vzniklo množstvo súdov, niekedy veľmi malých. Niekde bolo naozaj veľmi málo sudcov a vznikali tam rôzne prepojenia, či už rodinné alebo politické,” priblížil s tým, že zmeny majú priniesť väčšie obvody a väčšiu kontrolu. “Aby to nebolo o dvoch – troch sudcoch na jednom súde,” vysvetľuje.

Je otázne, či sa prijatie ústavných zmien podarí

Šipoš poukázal aj na plánovanú zmena ústavného zákona o bezpečnosti štátu, ktorá podriadi možnosť predlžovať núdzový stav rozhodnutiu parlamentu. Otázkou však je, či bude v čase rokovania k dispozícii dostatok poslancov. “COVID-19 si nevyberá, zasiahol aj naše parlamentné kluby. Preto sme minulý týždeň schôdzu prerušili a vo štvrtok (17. 12.) by sme mali pokračovať. Uvidíme, či sa nám podarí vyskladať dostatočný počet poslancov,“ uzavrel Šipoš.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport