eReport.sk
KK19 Tokio - Sprava predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, japonský premiér Fumio Kišida a predseda Európskej rady Charles Michel počas tlačovej konferencie v Tokiu 12. mája 2022. FOTO TASR/AP From right, European Commission President Ursula von der Leyen, Japanese Prime Minister Fumio Kishida and European Council President Charles Michel announce their joint statement at the prime minister's official residence in Tokyo Thursday, May 12, 2022. (Yoshikazu Tsuno/Pool Photo via AP)

Šéf Európskej rady Michel z Japonska: Svet ohrozuje Rusko a Severná Kórea!

Predseda Európskej rady Charles Michel vyhlásil, že globálnu bezpečnosť ohrozuje ruská invázia na Ukrajinu a nedávne raketové testy vykonané Severnou Kóreou.

Podľa agentúry Reuters to Michel uviedol v príhovore prednesenom v piatok počas návštevy v japonskom meste Hirošima, ktoré ako prvé mesto na svete zažilo jadrový útok.

Mchel hovoril o hrozbe zo strany Ruska a Severnej Kórey

Michel uviedol, že jeho návšteva západojaponského mesta, ktoré bolo spolu s Nagasaki prvým a jediným mestom, ktoré bolo bombardované jadrovými zbraňami, čo si vyžiadalo viac ako 200.000 obetí, sa uskutočnila s „odhodlaním zbaviť svet zbraní hromadného ničenia“. Povedal, že samotná Hirošima „pripomína naliehavosť dosiahnutia tohto cieľa“.

Po návšteve Múzea mieru pripomínajúceho jadrový útok na Hirošimu Michel zdôraznil: „Povinnosťou našej generácie je posilniť existujúce normy v oblasti jadrového odzbrojenia a nešírenia jadrových zbraní a dosiahnuť, aby boli univerzálne„. Predseda Európskej rady zavítal do Hirošimy v rámci návštevy Japonska, kam pricestoval spolu s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou.

Bude vás zaujímať:

  1. Na videosnímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovorí 10. mája 2022 v Kyjeve.
  2. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba hovorí s novinármi počas vyhlásenia na summite ministrov zahraničných vecí skupiny G7 pred zámkom Weissenhaus pri pobreží Baltského mora v nemeckom meste Weissenhaeuser Strand 13. mája 2022.

Predstavitelia EÚ vo štvrtok v Tokiu rokovali s japonským premiérom Fumiom Kišidom, pričom podľa svojich vyhlásení po schôdzke sa zhodli na jednotnom postoji k ruskej invázii na Ukrajinu a i k výzvam v Indopacifiku, akými sú vzostup Číny a rozvoj zbrojenia v Severnej Kórei, pripomenula agentúra EFE. Michel sa v piatok k týmto otázkam vrátil, keď vo svojom príhovore zdôraznil, že útok Ruska na Ukrajinu sa netýka len európskeho územia, ale celého sveta.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šéf Európskej rady Michel z Japonska: Svet ohrozuje Rusko a Severná Kórea!

Odoberať
Upozorniť na
guest
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti