eReport.sk
Foto: tasr

Šéf diplomacie Európskej únie: Rusko je zodpovedné za zdravotný stav Alexeja Navaľného

Rusko je “zodpovedné” za zdravotný stav uväzneného opozičného politika Alexeja Navaľného, tvrdí šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell. Uviedol to v pondelok krátko pred videokonferenciou ministrov zahraničných vecí, ktorú pripravilo portugalské predsedníctvo v Rade EÚ.

Borrel podľa tlačovej agentúry AFP pripomenul, že EÚ má obavy o zdravotný stav Navaľného. Ten sa nachádza v pracovnom tábore v ruskom väzení a drží protestnú hladovku.

„Ruské orgány majú zodpovednosť za Navaľného zdravotnú situáciu,” vyhlásil Borrell pred virtuálnym stretnutím ministrov zahraničných vecí EÚ. Diskusie ministrov sa podľa jeho slov budú týkať aj “veľmi nebezpečnej” situácie spojenej s nárastom ruskej vojenskej techniky a zvyšovaním počtu vojakov na hraniciach s východnou Ukrajinou.

Zdroj: tasr

EÚ požaduje okamžité prepustenie Navaľného

Borrel oficiálne stanovisko EÚ k zdravotnému stavu Navaľného predniesol už v nedeľu, keď ruské orgány vyzval, aby umožnili väznenému politikovi okamžitý prístup k zdravotníckym pracovníkom, ktorým dôveruje.

Pripomenul tiež, že EÚ aj naďalej požaduje okamžité a bezpodmienečné prepustenie Navaľného na slobodu, pretože rozsudok, ktorý ho poslal do väzenia, považuje za politicky motivovaný a v rozpore s medzinárodnými záväzkami Ruska v oblasti ľudských práv.

Portugalské predsedníctvo on-line diskusie európskych diplomatov spojilo s medzinárodnou konferenciou o spoločnej civilnej bezpečnostnej a obrannej politike, ktorá stanovuje rámec politických a vojenských štruktúr EÚ a vojenských a civilných misií a operácií v zahraničí.

Slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok v pondelok na Twitteri napísal, že k Borrellovej výzve v súvislosti s Navaľným sa pripája. Navaľnému musí byť podľa Korčoka okamžite poskytnutý prístup k takej zdravotnej starostlivosti, akej dôveruje.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport