eReport.sk
Foto: archív AW

Sebaláska robí zázraky. 6 tipov ako zmeníte vzťah k sebe samému

Milujem ťa. Najkrajšie slová, aké môžeme počuť. Ale ako sa cítite, keď to poviete sami sebe? Ako sa cítite, keď sa postavíte pred zrkadlo a poviete si to „zoči-voči”?

Pre mnoho ľudí je to neprirodzené a vyvoláva to v nich zmiešané pocity. Povedia si, že je to čudné, že nemajú čas riešiť také hlúposti. A keď už tak, radšej tieto slová povedia niekomu inému. Hlavne nie sebe. Veď je to divné! 🙂

A tu je hlavný kameň úrazu. Ľudia si totiž zamieňajú sebalásku s egoizmom a sebectvom.

Mnohí sa hanbia povedať a priznať pred sebou, že sa majú radi. Prečo je to tak? Dokonca aj v Biblii sa hovorí: Miluj svojho blížneho ako seba samého.

Funguje to takto: Náš svet a vzťahy, ktoré v ňom vytvárame, sú vždy odrazom nášho vnútorného sveta. Zrkadlia ho. Ako chceme mať láskyplné vzťahy, úctu a rešpekt druhých ľudí, ak si nevážime samých seba?

Ak si sami nedoprajeme, zanedbávame sa, necháme sa dotláčať do vecí, na ktoré nemáme čas ani chuť. Ak sa vždy veľkoryso obetujeme pre druhých a sami seba dávame na posledné miesto?

Mnohí z nás vyrastali s presvedčením, že treba mať rád hlavne iných. Snažiť sa im vychádzať v ústrety. Aj na úkor seba a vlastného pohodlia. Že vnímať svoje kvality znamená byť namyslený. Že hlavným kritikom by si mal byť človek sám. Súhlasíte s tým aj vy?

Kedy ste sa naposledy pochválili? Spomínate si? Kedy to bolo? Alebo sa sústredíte len na to, čo sa vám nepodarilo a čo ste pokazili? Sú to 2 rôzne životné prístupy, ktoré vo veľkej miere ovplyvňujú život každého z nás. Poďme sa teraz pozrieť na pár tipov ako posilniť zdravú sebalásku.

 1. Ako sa so sebou rozprávam / Ako o sebe rozmýšľam

Opäť ste niečo pokazili? No a čo? Prestaňte sami seba trýzniť. Nikto nie je úspešný absolútne vo všetkom, do čoho sa pustí. Hovorí sa, že len ten, kto nič nerobí, nič nepokazí. Ak sa stane takáto vec, povedzte si: „Urobil/a som to najlepšie, ako som v danej situácii vedel/a. Nabudúce to urobím lepšie.”

Vedeli ste, že J.K. Rowlingová ponúkla svoj rukopis Harryho Pottera 12 vydavateľstvám, ktoré ho odmietli? Podľa jej slov však vo svojom vnútri jednoducho verila vo svoje písané dielo. Preto ju neodradili žiadne odmietnutia.

Povedala: „Je nemožné žiť bez toho, aby ste niekedy v niečom zlyhali. Jedine, že by ste žili absolútne opatrne. A taký život nestojí za to. V tom prípade ste už zlyhali všeobecne.”

2. Ako sa skutočne vnímam

Chcete zistiť, ako sami seba vnímate? Dobre. Postavte sa pred zrkadlo. Pozrite sa na seba. Čo vám prvé napadne? Vyskočí vám pri pohľade na seba zoznam toho, čo by ste najradšej zmenili? Alebo naopak, pozeráte na seba s láskou a obdivom? 

Na čo sa sústredíte, to v sebe posilňujete. Kam ide pozornosť, tam ide energia.

Rozvíjajte svoje silné stránky a pochváľte sa za všetko čo sa vám podarí, tak ako by ste pochválili napr. svoje dieťa. V každom z nás totiž žije naše vnútorné dieťa. A to túži po pochvale, uznaní a láske. Chváľte sa. Len tak môžete napredovať a rozvíjať sa.

3. Ako sa o seba starám

Aj to ako sa o seba staráte je vyjadrením vášho vzťahu k sebe. Či si vyberáte kvalitné, výživné jedlo alebo do seba hádžete, čo vám príde pod ruku. Fajčenie, alkohol? A čo šport? Doprajete si dostatočný pohyb?

Veru, telo nám všetko vracia. Toto uvedomenie je veľmi dôležité.

Rovnako je to s vonkajším vzhľadom. Ak je vám jedno, čo máte oblečené a ako vyzeráte, bude to jedno aj vášmu okoliu. Ak sa doma premávate vo vyťahaných teplákoch, s mastnými vlasmi a vo vyčaptaných papučiach, nesťažujte sa, že vám partner/ka nepovie kompliment. Všimnite si tú zmenu pocitu a energie, keď sa pekne oblečiete a upravíte (bez ohľadu na to, či ste žena alebo muž). Nemusíte mať na sebe značkové oblečenie. To vôbec nie. Len sa cíťte vo svojej koži dobre.

4. Aký odpočinok si doprajem

Musíte dokončiť toto a tamto? Pracujete 14 hodín denne a nikto to neocení? Ak si odpočinok nedoprajete vy sami, nikto z okolia vám ho nebude neustále podsúvať. Ľudí okolo seba presvedčíte, že je to v pohode, že vám to nevadí. A pritom sa pomaly, ale isto ženiete do záhuby. Bez dostatočného odpočinku nebudete vedieť dlhodobo podávať žiadané výkony a dosahovať želateľné výsledky.

Doprajte si čas osamote. Zaslúžite si to! Nenahraditeľných sú totiž plné cintoríny.

 5. Práca a jej energia

Veľmi jednoduchá rada. Ak robíte niečo, čo nenávidíte a nebaví vás to, skoncujte s tým. Ak robíte veci s nechuťou a nevôľou, budete sa cítiť pod psa. Bude vás to vyčerpávať. Brať vám životodarnú energiu.

Nemáte šancu podávať nadpriemerné výkony. Ani v tom nebudete mega úspešný. A tým pádom ani na tom nezarobíte veľké peniaze. Naberte odvahu, zistite, čo vám naozaj prináša vnútorné uspokojenie a venujte sa tomu. Pomôže to aj vašej sebaláske. Nemusíte urobiť rázny sek. Môžete k tomu prejsť aj plynulejšie. Hlavné je však začať.

6. Akými ľuďmi sa obklopujem?

Stávate sa priemerom 5 ľudí, s ktorými trávite najviac času. Pozrite sa teda, kto sú vaši najbližší. Ako žijú. Ako o sebe hovoria. Ako sa vyjadrujú o vás či o ďalších ľuďoch. Ľudia vo vašom okolí sú buď vašimi kotvami, alebo motormi. Buď vás sťahujú dolu, alebo ťahajú vpred. Jednoduché, však? Vďaka správnym ľuďom v sebe dokážete objavovať sebalásku rýchlejšie.

Aby ste mohli byť prínosom pre iných, potrebujete byť v prvom rade vy v stave vnútornej pohody. Keď sa začnete mať úprimne radi a prijmete sa taký aký ste, začnú sa meniť aj veci okolo vás. Vrátane zdravia, výkonnosti, vzťahov s blízkymi a všeobecne s ľuďmi.

Správajme sa k sebe tak, akoby sme chceli, aby sa k nám správali ostatní a začnú sa diať skutočné zázraky. 🙂


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Sebaláska robí zázraky. 6 tipov ako zmeníte vzťah k sebe samému

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti