eReport.sk
Politické násilie
Nemecký kancelár Olaf Scholz. Foto: tasr/ap

Scholz vyzval Čínu: Kritizuje nové clá


Nemecký kancelár Olaf Scholz vyzval v pondelok Čínu, aby prevzala iniciatívu v spore o clá na elektromobily, ktorý vedie s Európskou úniou (EÚ). Je dobré, že Európska komisia (EK) ponúkla Pekingu ďalšie rokovania, je však jasné, že v tejto chvíli potrebujeme vážny posun a pokrok aj z čínskej strany, povedal Scholz.

EK v polovici júna oznámila, že plánuje zaviesť sankčné clá na elektrické autá dovážané z Číny. Clá až do výšky 38,1 % by sa v určitých prípadoch od začiatku júla uplatňovali so spätnou účinnosťou, ak sa vládou v Pekingu nepodarí nájsť dohodu. V sobotu (22. 6.) Komisia oznámila, že s čínskou stranou sa dohodla na ďalších rokovaniach. EÚ obviňuje Čínu z nadmerného a neférového dotovania svojich výrobcov elektrických vozidiel. Peking v pondelok vyzval EÚ, aby zrušila predbežné clá do 4. júla, keďže sa obe strany dohodli na začatí rokovaní.
        

Mohlo by vás zaujímať

  1. minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD)
  2. minister investícií Richard Raši (Hlas-SD)

Čína opakovane vyzvala EÚ

Vyšetrovanie čínskych dotácií bude v EÚ pokračovať do 2. novembra a výsledkom môžu byť konečné clá, zvyčajne na päť rokov. Čína opakovane vyzvala EÚ, aby clá zrušila, pričom vyjadrila ochotu rokovať. Zároveň vyhlasuje, že podnikne kroky na ochranu čínskych firiem, ak by v EÚ došlo k zavedeniu ciel.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Scholz vyzval Čínu: Kritizuje nové clá

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne