To, čo sa deje na Blízkom východe, presnejšie v Pásme Gazy, ale v podstate na celom území Palestíny, je strašné. Ak sa po útokoch a zabíjaní nevinného civilného obyvateľstva, vrátane žien a detí, izraelskou armádou ešte niekto čuduje nad narastajúcim antisemitizmom vo svete, tak Izrael mu na to dáva pádny dôvod. Môže však byť ešte horšie, na čo upozorňuje najmä Saudská Arábia, ktorá v prípade izraelskej operácie v Rafahu varuje pred humanitárnou katastrofou.
Medzinárodná kritika operácií Izraela
Saudská Arábia dnes varovala, že plánovaná operácia izraelskej armády v preľudnenom meste Rafah na juhu Pásma Gazy môže zapríčiniť humanitárnu katastrofu. Zároveň vyzvala na zvolanie Bezpečnostnej rady OSN s cieľom zabrániť Izraelu v tomto ťažení, informuje TASR podľa správy agentúry AFP. Saudská Arábia „varovala pred mimoriadne nebezpečnými dôsledkami útoku na Rafah“ a zopakovala, že „kategoricky odmieta a dôrazne odsudzuje násilnú deportáciu“ Palestínčanov, uviedlo vo vyhlásení ministerstvo zahraničných vecí v Rijáde, ktoré citovali štátne médiá. V Rafahu je podľa odhadov nazhromaždených 1,5 milióna Palestínčanov utekajúcich pred vojnou.
Podľa Izraela je toto mesto, nachádzajúce sa na hraniciach Gazy s Egyptom, poslednou baštou militantného hnutia Hamas. Izraelské plány na rozšírenie operácie aj na juh enklávy vyvolali medzinárodnú kritiku. „Toto pokračujúce porušovanie medzinárodného práva a medzinárodného humanitárneho práva potvrdzuje nevyhnutnosť urýchlene zvolať Bezpečnostnú radu, aby zabránila Izraelu spôsobiť hroziacu humanitárnu katastrofu,“ dodáva vyhlásenie Rijádu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakcii na kritiku v piatok nariadil armáde vypracovať plán, ktorý pred spustením „masívnej operácie“ predpokladá aj evakuáciu civilistov z Rafahu.
Rijád opakovane vyzýva na prímerie
Saudská Arábia stále neuznáva Izrael ako štát. Tento krok však zvažovala pred tým, ako vlani v októbri vypukla vojna medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy. Vojnu rozpútal prekvapujúci vpád palestínskych ozbrojených kománd na juh Izraela, kde prišlo o život približne 1200 ľudí, prevažne civilistov. Okrem toho komandá zajali aj 253 rukojemníkov a zavliekli ich do Pásma Gazy. Koncom novembra, počas krátkodobého prímeria, hnutie Hamas prepustilo 105 z nich. Izrael s prísľubom zničiť hnutie Hamas v reakcii na útok militantov začal palestínsku enklávu bombardovať a spustil masívnu pozemnú ofenzívu, ktorá si podľa Hamasom riadených úradov v Gaze vyžiadala už vyše 28-tisíc obetí, väčšinou žien a detí.
Mohlo by vás zaujímať:
Rijád opakovane vyzýva na prímerie a kritizuje izraelskú „agresiu“ v Pásme Gazy, pripomína AFP. Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena vyjadrila nádej, že normalizácia vzťahov medzi Saudskou Arábiou a Izraelom sa ešte môže obnoviť. Rijád rozhovory v tejto súvislosti prerušil pár dní po začiatku vojny v pobrežnej enkláve a tento týždeň odkázal Washingtonu, že diplomatické vzťahy s Izraelom nenadviaže dovtedy, kým nebude uznaný nezávislý palestínsky štát a izraelské sily sa nestiahnu z Gazy.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Saudi varujú: Plánovaná operácia izraelskej armády v preľudnenom Rafahu na juhu Pásma Gazy môže zapríčiniť humanitárnu katastrofu