eReport.sk
Generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu Gabriela Bartošová.
Gabriela Bartošová. Foto: tasr

Saskári idú riešiť situáciu, s ktorou súvisí zadržanie vládnej nominantky: Od tejto zásady neupustíme!

Predstavitelia strany Sloboda a Solidarita (SaS) plánujú iniciovať mimoriadny poslanecký prieskum v Slovenskom pozemkovom fonde (SPF). Dôvodom sú podozrenia z korupcie, na ktorých sa mala podieľať aj nová generálna riaditeľka Gabriela Bartošová. Informoval o tom hovorca SaS Ondrej Šprlák.

“Obvinenie a zadržanie viacerých osôb vrátane generálnej riaditeľky SPF pre podozrenia z korupčnej trestnej činnosti vrhajú zlé svetlo na Slovenský pozemkový fond. Napriek zmene vládnej garnitúry pretrváva aj naďalej podozrenie, že kšefty s pozemkami pokračovali aj naďalej. Zatknutie nominantky ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka znamená varovný prst pre súčasnú vládnu koalíciu. Padni, komu padni tak musí byť zásada, od ktorej neupustíme. Aj preto považujeme za dôležité iniciovať poslanecký prieskum v SPF,” uviedla Jarmila Halgašová, poslankyňa Národnej rady SR, ktorá sa v SaS venuje pôdohospodárstvu.

Liberáli hovoria, že chceli situáciu riešiť už skôr

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová pripomína minuloročný parlamentný výbor k výročnej správe SPF za rok 2019. “Už vtedy sme na tlačovej besede hovorili, že je nutné, aby NKÚ urýchlene konala a spravila hĺbkovú kontrolu, kde preverí činnosť SPF. Kontrola sa mala sústrediť najmä na nájmy pozemkov, zastupovania štátu pri prideľovaní poľovných revírov, na reštitúcie pozemkov, na pozemkové úpravy či na rôzne ekonomické činnosti. Zadržanie bývalých, ale aj terajších čelných predstaviteľov SPF potvrdzuje, že naše volanie bolo opodstatnené a správne,” doplnila Zemanová.

Mičovský to “hodil” na vládu

Šéf Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Ján Mičovský (OĽANO) už avizoval sa bude zaoberať predložením návrhu na odvolanie súčasnej generálnej riaditeľky Slovenského pozemkového fondu (SPF) Gabriely Bartošovej z funkcie.  Cez svojho hovorcu zároveň pripomenul, že SPF nie je podriadenou organizáciou MPRV SR. Generálny riaditeľ a námestník sú štatutárnymi orgánmi fondu. Do funkcie ich vymenúva a z funkcie odvoláva, na návrh ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, vláda SR. Za výkon svojej funkcie zodpovedajú vláde SR, stálo v stanovisku rezortu, ktorý podčiarkol, že minister Mičovský bude rešpektovať prempciu neviny.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Saskári idú riešiť situáciu, s ktorou súvisí zadržanie vládnej nominantky: Od tejto zásady neupustíme!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport