eReport.sk
Foto: archív AW

Samota nie je osamelosť. 5 tipov ako na samotu počas Vianoc

Žijeme tak trochu v divnej dobe. Korona so sebou priniesla množstvo obmedzení. Môžeme mať pocit, že svet je akoby hore nohami. Obmedzenie fyzického kontaktu a času s blízkymi. Niekto to zvláda v pohode, iný nesmierne trpí. Jedno je však isté. Táto doba testuje vo veľkej miere práve našu psychickú odolnosť.

Možno sa vám, alebo niekomu z vašich známych stane, že budete tráviť Vianoce osamote. Na prvý pohľad skľučujúca predstava, však? V tomto článku sa však pozrieme na 5 krátkych tipov, ako to zvládnuť.

Vianočné sviatky sa nám začínajú pripomínať z každej strany. Zaujímavosťou je, že podľa psychológov vedia tieto dni vtlačiť do srdca viac melanchólie, ako zažívame bežne počas roka.

Ak teda patríte k tým, ktorým deti vyleteli z rodinného hniezda a nemajú možnosť prísť za vami, alebo vaša drahá polovička už nie je, alebo vám chýbajú milujúci rodičia a možno ste v situácii, kedy vaše dieťa trávi Vianoce s ex a vám sa zdá, že horšie sviatky si ani neviete predstaviť, tak tento článok je určený predovšetkým pre vás. 

Pozrime sa teraz spoločne na 5 tipov, ktoré vám môžu takúto situáciu uľahčiť.

1. Nie ste v tom sami

Aj keď sa vám to môže javiť tak, že ste najosamelejší tvor na tejto planéte, nie je to tak. Pocity izolácie či opustenosti nezažívate len vy. Veľa ľudí je na sviatky samých. To, čo určite nerobte, je nechať sa zožierať výčitkami a sebaobviňovaním, že keby ste vtedy a vtedy niečo spravili inak, možno by ste teraz sami neboli.

Ak vidíte možnosť na zmenu, je to dokonca skvelé znamenie. Je to pre vás výzva, robiť veci inak. Vtedy berte sviatky ako vhodnú príležitosť porozmýšľať nad konkrétnymi krokmi, ako niečo vo svojom živote zmeniť a dať naporiadok.

Práve vtedy, keď je človek sám so sebou, príde mu do života množstvo AHA – momentov.

Aj preto čas, kedy môžete precítiť sami seba a svoje bytie, je veľmi dôležitý pre naše ďalšie smerovanie. Je dokonca nevyhnutná. A čo, že vám to vyšlo práve na Vianoce? Vôbec to nevadí!

Ak ste ulietaní a nemali ste čas zastaviť sa, tešte sa, že práve sviatky vaše tempo pribrzdili. Využite svoju samotu vo svoj prospech.

Prijmite situáciu aká je, podajte si ruku s „vianočnou samotou” a využite ju vo svoj prospech.

2. Prestaňte sa utápať v „samotrýzniacich pocitoch“

V samote často prichádza na rad bilancovanie. Vybavujú sa nám rôzne životné situácie. Ako keby to bolo včera, dokážete cítiť vône z minulosti, vybaví sa vám v hlave spomienka spojená s konkrétnou pesničkou a pod.

Je dobré nepotláčať v sebe pocity, ktoré sa objavia. Dajte im voľný priebeh. Dokonca aj plač môže mať ozdravný účinok.

Naša myseľ je mocná. Myšlienky, ktoré si navodíme ovplyvňujú našu náladu a to, ako sa cítime. A aké myšlienky si v hlave „spúšťame” je naozaj len na nás.

Takže pokojne dajte priechod svojim pocitom smútku či ľútosti, ak vás prepadnú, ale dôležité je nedať im moc nás ovládnuť. Je to ako s ohňom – dobrý sluha, zlý pán.

3. Vianoce? Dôležitá je príprava!

Ak viete vopred, že strávite sviatočné dni sami, pripravte sa na to. Uvedomte si, že to tak jednoducho je a podľa toho sa zariaďte.

Ak je vám príjemnejšie dodržiavať tradície, držte sa ich. Ak vám naopak pomôže k lepšiemu pocitu vytvoriť si úplne inú alternatívu sviatkov, smelo do toho!

Takže, či už si pripravíte tradičnú vianočnú večeru alebo sa vyberiete radšej v tichu večera na prechádzku alebo sa zahrabete do pohodlného kresla s knihou v ruke…, nič nie je správne alebo nesprávne. Je to len o vašej voľbe.

A mimochodom, skype, zoom či telefón funguje aj cez sviatky. Ak by bolo najhoršie, určite nájdete niekoho, kto vám náladu aspoň trošku zlepší. 

4. Zamestnajte sa

Máte nejakú záľubu? Máte niečo, čo vás teší? Z čoho máte dobrý pocit? Možno to nestíhate robiť bežne, počas roka. Je také niečo?

Máte to? Prišli ste na to, čo vás baví a viete to robiť napríklad aj počas sviatkov? Či už je to pletenie, možno maľujete, píšete poviedky, alebo radi majstrujete s drevom či korálkami. Tak hor sa do toho! Sviatky sú ten správny čas!

Mnohé výskumy dokázali, že manuálna činnosť nás oslobodzuje a odvádza od pochmúrnych myšlienok. Ak ste aj v minulosti nič podobné neskúsili, možno si v tom nájdete novú záľubu. Super správa, však? 

5. Samota nie je osamelosť

To, že trávite tieto Vianoce sami, neznamená, že to tak bude navždy. Jediná istota je, že veci sa menia. Bohužiaľ, ale i našťastie.

A pamätajte, sú ľudia, ktorí síce prežívajú Vianoce s rodinou, ale napriek tomu sa cítia osamelo. Sú obklopení ľuďmi a napriek tomu sa cítia nepochopení, prehliadaní, alebo braní ako samozrejmosť.

Iní ľudia sa zase osamelo necítia, hoci naozaj sami sú. Vnútorný pocit človeka záleží nielen od toho, aké má vzťahy s okolím, ale aj od toho, aký vzťah má práve sám k sebe.

Cieľom človeka by malo byť dospieť do stavu rovnováhy. Kedy si spoločnosť iných užíva. Ale keď ju práve nemá, vie čas osamote prežiť rovnako príjemne.

Želám vám krásne predsviatočné obdobie, priatelia. 🙂

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Politika

Správy

Šport