eReport.sk
Saddám Husajn.
Saddám Husajn. Foto: tasr/ap

Saddáma Husajna obesili pred 15 rokmi: Prečo je jeho pamiatka stále živá?

Pred 15 rokmi popravili v Iraku niekdajšieho diktátora Saddáma Husajna, ktorý bol zosadený a zajatý počas americkej invázie v roku 2003. Ako dôvod útoku vtedy USA uvádzali prítomnosť zbraní hromadného ničenia v Iraku. Tie sa však nikdy nenašli. Denník The National vychádzajúci v angličtine v Abú Zabí si pri tejto príležitosti všíma, že Husajnova pamiatka je stále živá napríklad v susednom Jordánsku.  

Iracký súd uznal Husajna vinným zo zabitia 148 ľudí. Trest smrti obesením vykonali 30. decembra 2006, v predvečer sviatku íd al-adhá, kedy sa popravy tradične nevykonávajú.

Dajú sa kúpiť aj bankovky z Husajnovej éry

Plagáty, kľúčenky či nálepky pripomínajúce irackého vodcu sa predávali v Jordánsku aj počas Husajnovej vlády v Iraku (1979 – 2003). V centre hlavného mesta Jordánska Ammán medzitým zostal zrejme už iba jeden obchod s takýmito suvenírmi, jeho podobizeň však naďalej možno vidieť na taxíkoch a nákladiakoch či nasprejovanú na múroch. V uvedenom obchode sa dajú napríklad kúpiť hodinky s ciferníkom, na ktorom je Saddámova podobizeň, či iracké bankovky z jeho éry.

Je to dané odporom voči USA a Izraelu

V Jordánsku živí dedičstvo Saddáma Husajna predovšetkým verejný odpor voči USA a Izraelu. Medzi Arabmi na Blízkom východe je taktiež symbolom vzdoru voči vzmáhajúcemu sa vplyvu Iránu. Denník The National pripomína, že mnohí síce pociťujú nostalgiu za Husajnom, avšak zdôrazňuje, že jeho vládnutie bolo poznačené krvavým prenasledovaním odporcov. Jeho jednotky napríklad pomocou chemických zbraní zabili v roku 1998 niekoľko tisíc Kurdov v meste Halabdža a masové hroby boli po páde jeho režimu nájdené aj na juhu Iraku. Saddám likvidoval aj odporcov z radov vlastnej rodiny.

V mnohých arabských krajinách je symbolom udatnosti

Husajn si v arabskom svete získal obdiv predovšetkým vtedy, keď sa v roku 1991 odmietol podrobiť rezolúcii OSN, ktorá ho vyzývala na okamžité a bezpodmienečné stiahnutie irackých jednotiek z Kuvajtu. Iracký vodca vtedy vyhlásil, že tak urobí až po tom, čo sa skončí izraelská okupácia Palestíny, a keď sa stiahnu z Blízkeho východu všetky cudzie vojská a keď v tejto oblasti nebudú žiadne zbrane hromadného ničenia. Z Kuvajtu jeho vojská vytlačila následná medzinárodná vojenská intervencia pod vedením Spojených štátov.

Profesor medzinárodných vzťahov  z Jordánskej univerzity v Ammáne Hasan Múmaní uvádza, že Arabi v súvislosti s rastúcim vplyvom Iránu dnes vnímajú Husajna ako človeka, ktorý toto všetko predvídal. „V mnohých arabských krajinách je (Saddám) symbolom udatnosti a podľa mnohých bolo za jeho éry lepšie v porovnaní s úpadkom, ktorý nasledoval,“ dodáva jordánsky profesor.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Saddáma Husajna obesili pred 15 rokmi: Prečo je jeho pamiatka stále živá?

KOMENTOVALI STE: