eReport.sk
Bývalý gruzínsky prezident Michail Saakašvili
Bývalý gruzínsky prezident Michail Saakašvili. Foto: tasr/ap

Saakašviliho zdravie sa zhoršuje, pre hladovku schudol 12 kilogramov

Zdravotný stav gruzínskeho exprezidenta Michaila Saakašviliho, ktorý po svojom zadržaní 1. októbra vyhlásil protestnú hladovku, sa zhoršuje.

Podľa agentúry Interfax o tom informoval jeho advokát Beka Basilaja, ktorý v piatok Saakašviliho navštívil vo väzení v meste Rustavi na juhovýchode Gruzínska. “Miša sa drží, ale jeho zdravie sa zhoršuje, čo je prirodzené, keď už ôsmy deň drží hladovku,” spresnil Basilaja. 

Manželka ho v cele ešte nenavštívila

Dodal, že vedenie väznice jeho mandantovi po niekoľkých dňoch vydalo matrac aj televízor a povolilo mu i stretnutie s príbuznými, ktoré sa uskutoční zrejme v pondelok. Podľa gruzínskych médií Saakašviliho chce navštíviť jeho matka a deti.

Médiá si všimli, že kým Saakašviliho vo väzení už dvakrát navštívila jeho priateľka, poslankyňa ukrajinského parlamentu Jelizaveta Jasková, jeho manželka Sandra Roelofsová, pôvodom z Holandska a žijúca v Gruzínsku, neabsolvovala ani jednu návštevu.

Saakašviliho ošetrujúci lekár Nikoloz Kipšidze, ktorý pricestoval z USA, v piatok podľa agentúry RIA Novosti uviedol, že jeho pacient je v dôsledku dlhotrvajúcej hladovky v stave, ktorý veľmi ohrozuje jeho zdravie.

Je momentálne občanom Ukrajiny

Lekár si chce vymôcť návštevu vo väznici a Saakašvilimu odobrať krv a vykonať ďalšie vyšetrenia a následne ich porovnať so staršími analýzami. Podľa Basilaja v dôsledku hladovky Saakašvili schudol už viac ako 12 kilogramov.

Exprezidenta Gruzínska, ktorý je momentálne občanom Ukrajiny, zadržali 1. októbra v Tbilisi. Do Gruzínska, kde je stíhaný vo viacerých kauzách, sa tajne vrátil 29. septembra. Svoje zadržanie považuje Saakašvili za protiprávne a vznesené obvinenia za vyfabrikované, preto aj vyhlásil protestnú hladovku.  

Medzičasom sa v noci na piatok na múroch budov a chodníkoch v Tbilisi a ďalších gruzínskych mestách objavili nápisy “Slobodu Mišovi” na Saakašviliho podporu. Nápisy nastriekané cez šablóny sú aj na chodníkoch v mnohých mestách.

Zvolali pred väznicu v Rustavi zhromaždenie

Agentúra Interfax informovala, že zamestnanci technických služieb mesta Tbilisi od piatka rána tieto nápisy zatierali farbou. Predstavitelia Saakašvilim založenej strany Jednotné národné hnutie sa pred novinármi vyjadrili, že takéto nápisy sa budú v uliciach gruzínskych miest objavovať každý deň dovtedy, kým Saakašvili nebude na slobode.

Na piatok jeho prívrženci zvolali pred väznicu v Rustavi zhromaždenie na exprezidentovu podporu. Polícia zadržala najmenej štyroch účastníkov tohto protestu, informovali gruzínske médiá.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Saakašviliho zdravie sa zhoršuje, pre hladovku schudol 12 kilogramov

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti