eReport.sk
Hovorca Talibanu Zabihulláh Mudžáhid.
Hovorca Talibanu Zabihulláh Mudžáhid. Foto: tasr/ap

S Talibanom rokovali zástupcovia 14 krajín, prvýkrát aj Južná Kórea

Vyslanci 14 krajín vrátane Južnej Kórey rokovali v stredu v Katare s najvyššie postaveným diplomatom vlády afganského militantného hnutia Taliban, informovala vo štvrtok agentúra Jonhap s odvolaním sa na svoje zdroje v juhokórejskej vláde.

Podľa nich s úradujúcim šéfom afganskej diplomacie Amirom Chánom Muttákím rokovali v katarskom meste Dauha veľvyslanci a zástupcovia krajín ako Nemecko, Nórsko, Holandsko a Japonsko. Bolo to zároveň prvýkrát, čo sa Južná Kórea stretla na vysokej úrovni s dočasnou afganskou vládou od augustového prevzatia moci v Afganistane Talibanom.

“Stretnutie trvalo asi jednu hodinu, ale chápem, že neviedli hĺbkové rozhovory… Stretnutie nemalo veľký význam, pretože strany iba potvrdili svoje doterajšie stanoviská,” uviedol juhokórejský diplomatický zdroj. Podľa neho počas stretnutia, ktoré údajne sprostredkovala katarská vláda, vyslanci naliehali na Taliban, aby dodržiaval medzinárodné pravidlá, rešpektoval ľudské práva, zaručil bezpečný prechod do Afganistanu a odstránil terorizmus.

Muttákí údajne vyzval na oficiálne uznanie novej afganskej vlády a ekonomickú podporu.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

S Talibanom rokovali zástupcovia 14 krajín, prvýkrát aj Južná Kórea

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport