„V budúcnosti to bude tak, že stlačíte gombík a naraz sa ocitnete v Paríži,“ hovoril nám kedysi v 90. rokoch na základnej škole učiteľ dejepisu o budúcnosti cestovania. Možno to povedal veľmi zjednodušene, ale všetko nasvedčuje tomu, že prekonávanie vzdialeností za čo najkratší čas je doménou, do ktorej štedro investujú niektorí majetní vizionári. Príkladom je futuristický dopravný koncept založený na preprave cestujúcich vo vákuových trubiciach. Pomocou nich chce spoločnosť Virgin Hyperloop pod predbehnúť v preprave dopravné lietadlá. Projekt má za sebou prvú skúšobnú jazdu s cestujúcimi.
Tisíc kilometrov za hodinu
Svoju vôbec prvú jazdu s cestujúcimi vyskúšala spoločnosť Virgin Hyperloop v púšti v americkom štáte Nevada. V rámci tohto dopravného konceptu cestujú pasažieri vo vnútri vákuových trubíc, kde sú prepravovaný vysokou rýchlosťou. Skúšobnú jazdu si vyskúšali dvaja zamestnanci spoločnosti a testovalo sa len na vzdialenosti 500 metrov. Za 15 sekúnd však na tejto trati dosiahli rýchlosť 172 kilometrov za hodinu. Spoločnosť Virgin, majiteľom ktorej je známy miliardár Richard Branson, sa podľa televízie BBC netají dosiahnuť rýchlosť cestovania pre bežných pasažierov pohybujúcu sa až okolo 1 000 kilometrov za hodinu, čím by prekonala rýchlosť dopravných lietadiel.
Ako pripomína televízia, Virgin Hyperloop nie je jediná firma, ktorá vyvinula tento koncept, ale nikto doteraz neprepravoval cestujúcich ani v skúšobnom móde. „Jazda bola psychicky aj fyzicky vzrušujúca,“ povedala pre BBC svoje dojmy jedna z dvoch cestujúcich Sara Luchian. Sarah absolvovala krátku, ale za to rýchlu jazdu s technickým riaditeľom spoločnosti Joshom Giegelom. Ak by ste na testovaní čakali nejaké špeciálne oblečenie, ste na omyle. Cestujúci totiž boli oblečení do džínsov namiesto špeciálnych letových oblekov. Podľa „účastníkov zájazdu“ bola jazda plynulá a nepripomínala horskú dráhu. Ani jednému z prvých dvoch pasažierov rovnako nebolo zle. Treba však dodať, že ich rýchlosť brzdila dĺžka trate a požadované zrýchlenie.
V hre bola aj Bratislava
Za celým konceptom „bleskového cestovania“ nestojí nik iný ako zakladateľ spoločnosti Tesla Elona Musk. Podstata takéhoto transportu je založená na takzvanej magnetickej levitácii. Na tomto princípe fungujú aj najrýchlejšie vlaky na svete. V prípade projektu Virgin Hyperloop ide o princíp kedy sa rýchlosť vlaku alebo transportného modulu zvyšuje pozdĺž vákuových trubíc. Prevedené do praxe, ak by bol Virgin Hyperloop vybudovaný v Londýne, pasažieri by sa vedeli presunúť medzi letiskami Gatwick a Heathrow vzdialených od seba viac ako 70 kilometrov za štyri minúty. Rovnako sa hovorí o prepojení New Yorku s Washingtonom, ktoré sú od seba vzdialené 328 kilometrov za polhodinu.
O doslova sci-fi spôsobe prepravy sa hovorilo v roku 2016 na Slovensku. Vtedajšie vedenie ministerstva hospodárstva vtedy podpísalo dohodu so spoločnosťou Hyperloop Transportation Technologies ohľadne preskúmania podmienok na možnú realizáciu výstavby. Hovorilo sa vtedy o prepojení Bratislavy s Viedňou, ktoré malo trvať len osem minút. Trasa, po ktorej sa celá preprava mala realizovať mala vzniknúť práve tento rok. Zo zámerov projektu však zišlo a s najväčšou pravdepodobnosťou si Slováci na trubicové cestovanie ešte počkajú.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Rýchlejšie cestovanie po zemi ako lietadlom? Ďalšia šialenosť z dielne miliardárskych vizionárov