eReport.sk
Ilustračná snímka. Shutterstock.com

Ruský súd vymeral dva roky väzenia 69-ročnej chorej jehovistke! Jehovisti hovoria o krutosti

Súd v Rusku v stredu prvýkrát vymeral väzenský trest žene, ktorá sa hlási k náboženskej spoločnosti Jehovovi svedkovia. Odsúdenou je 69-ročná žena, ktorú v stredu v sibírskom meste Abakan v Chakaskej republike odsúdili na dva roky väzenia za členstvo v zakázanej extrémistickej organizácii. Jej 46-ročný syn Roman bol za organizovanie aktivít náboženského spoločenstva uväznený na šesť rokov, informovala agentúra AFP.

Jaroslav Sivuľskij, zástupca Európskej asociácie Jehovových svedkov, uviedol, že rozhodnutím súdu v Chakaskej republike sa „represia proti Jehovovým svedkom posunula na novú úroveň“. „Takáto krutosť nemá opodstatnenie. Moderné Rusko sa z hľadiska miery prenasledovania ľudí pre ich vieru blíži k Sovietskemu zväzu,“ uviedol vo vyhlásení.

V krajine jehovistov prenasledujú

Upozornil, že Valentina Baranovská dostala nepodmienečný trest väzenia napriek tomu, že jej v lete roku 2020 diagnostikovali ischemickú cievnu mozgovú príhodu, informovalo náboženské hnutie. Prokuratúra pritom pre oboch obžalovaných požadovala ešte prísnejšie tresty: pre Baranovskú päť rokov väzenia a pre jej syna osemročný trest odňatia slobody.

Rusko v roku 2017 oficiálne zlikvidovalo Správnu radu Jehovových svedkov v krajine, vyhlásilo ju za extrémistickú organizáciu a zakázalo jej činnosť na celom území štátu. Od vydania spomínaného zákazu sa stovky jehovistov v Rusku stali terčom útokov, zatknutí a stíhania. Momentálne je ich – podľa informácií na ich webovej stránke – v Rusku prenasledovaných najmenej 400.

Svedkovia Jehovovi majú v Rusku asi 175-tisíc členov

Naposledy bol medializovaný prípad z 12. februára, keď v Moskve vzali do väzby v Moskve dvoch prívržencov Jehovových svedkov, ktorí s podozriví z aktívnej príslušnosti v extrémistickom združení. Polícia vtedy vykonala aj prehliadky v bytoch a domoch na 16 moskovských adresách.

Prenasledovanie Jehovových svedkov v Rusku pokračuje aj napriek výzve prezidenta Vladimira Putina, aby táto organizácia už nebola spájaná s terorizmom. Pravoslávna cirkev, ktorá má v Rusku veľký vplyv, zvykne jehovistov označovať za „deštruktívnu“ sektu“. Svedkovia Jehovovi majú v Rusku približne 175.000 členov. Toto hnutie založené v roku 1873 v Spojených štátoch kazateľom Charlesom Russelom sa hlási ku kresťanstvu. Po svete má okolo osem miliónov aktívnych veriacich. Problémy máva s úradmi najmä pre odmietanie krvných transfúzií čo vojenskej služby.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ruský súd vymeral dva roky väzenia 69-ročnej chorej jehovistke! Jehovisti hovoria o krutosti

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti