eReport.sk
Vladimir Putin, foto:tasr/ap

Rusko zverejnilo svoje požiadavky a USA odovzdalo návrh bezpečnostných záruk

Rusko v stredu oznámilo, že Spojeným štátom odovzdalo svoj návrh právne záväzných bezpečnostných záruk ohľadne rozširovania NATO na východ.

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov v tejto veci rokoval s námestníčkou amerického ministra zahraničných vecí pre európske a eurázijské záležitosti Karen Donfriedovou a odovzdal jej znenie ruských návrhov. „Uskutočnila sa podrobná diskusia o bezpečnostných zárukách vo svetle pokračujúcich pokusov Spojených štátov a NATO zmeniť vojensko-politickú situáciu v Európe vo svoj prospech,“ píše sa vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničných vecí.

Donfriedová v neskoršom videu uviedla, že ruské návrhy odnesie do Washingtonu, ktorý sa o ne podelí aj so svojimi „spojencami a partnermi“. Dodala, že počas rokovaní v Moskve poukázala na americké „obavy zo zhromažďovania ruských vojakov pri ukrajinských hraniciach a potvrdila záväzok USA voči zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny“.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí po stredajších rokovaniach zverejnilo zoznam svojich požiadaviek voči USA a NATO. Okrem iného žiada oficiálne zrušenie rozhodnutia NATO z roku 2008, ktoré otvorilo možnosť budúceho vstupu do Aliancie pre Ukrajinu a Gruzínsko. Poradca ruského prezidenta Vladimira Putina Jurij Ušakov informoval novinárov, že o ruských požiadavkách bezpečnostných záruk hovoril v stredu šéf Kremľa prostredníctvom videohovoru aj s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, ktorý túto „iniciatívu plne podporuje“.

Francúzsko varovalo Rusko pred vážnymi následkami

Francúzsko v stredu varovalo Rusko pred vážnymi odvetnými opatreniami zo strany Západu v prípade, že sa rozhodne napadnúť Ukrajinu. „Ak by došlo k ďalšiemu útoku na územnú celistvosť Ukrajiny, malo by to obrovské strategické dôsledky. Za to všetko by Rusko zaplatilo veľmi významnú cenu,“ povedal pred poslancami parlamentu v Paríži francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian.

Kyjev aj Západ obviňujú Moskvu z toho, že zhromaždila pri ukrajinských hraniciach desaťtisíce vojakov s úmyslom napadnúť Ukrajinu. Kyjev sa domnieva, že k možnej eskalácii, prípadne invázii, by mohlo dôjsť koncom januára 2022. Moskva tieto obvinenia odmieta a tvrdí, že ide o bežné presuny vojakov. Deklaruje tiež, že na svojom území má právo robiť si, čo chce.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov.
  2. Americký generál Tod Wolters (vpravo) počas stretnutia s Emanulem Macronom.
  3. Ruský výsadkár kráča okolo kolegov.

Rusko v roku 2014 anektovalo ukrajinský Krymský polostrov nachádzajúci sa na severnom pobreží Čierneho mora. Tento krok medzinárodné spoločenstvo nikdy neuznalo. V ten istý rok promoskovskí separatisti ovládli časti dvoch východoukrajinských oblastí, Doneckej a Luhanskej, a vyhlásili tam samozvané odštiepenecké republiky.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rusko zverejnilo svoje požiadavky a USA odovzdalo návrh bezpečnostných záruk

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti