eReport.sk
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS)
Ivan Korčok (nominant SaS) . Foto: tasr

Rusko vyhostí siedmich diplomatov zo 4 krajín: Korčok reaguje

Rusko vyhostí troch pracovníkov slovenského veľvyslanectva v Moskve v odvete za gesto solidarity Slovenska s Českou republikou v kauze výbuchov v muničnom sklade vo Vrběticiach. Územie Ruska budú musieť do týždňa opustiť aj dvaja zamestnanci litovského veľvyslanectva a po jednom zamestnancovi diplomatických misií Lotyšska a Estónska, informovali agentúry RIA Novosti a TASS s dovolaním sa na ruské ministerstvo zahraničných vecí.

„Ľubomír Rehák bol informovaný, že ako odvetné opatrenie boli traja zamestnanci slovenskej ambasády v Moskve vyhlásení za neželané osoby. Bolo im oznámené, že územie Ruska musia opustiť do 5. mája 2021,” uvádza sa vo vyhlásení rezortu ruskej diplomacie.

Ruských diplomatov vyhostili aj iné krajiny

Rozhodnutie slovenských predstaviteľov, ktorí podľa Moskvy prejavili s ČR „falošnú solidaritu”, poškodí vzájomné tradične priateľské vzťahy medzi oboma krajinami. „Vedúcim diplomatických misií bol tlmočený rezolútny protest proti provokatívnemu a neodôvodnenému vyhosteniu zamestnancov ruských veľvyslanectiev v týchto pobaltských štátoch,” konštatovalo ďalej ruské ministerstvo. Vilnius, Riga a Tallinn podľa neho „pokračujú v otvorene nepriateľskom kurze voči našej krajine a nevyberané kroky proti Rusku skrývajú za pseudosolidaritu s Českou republikou”.

Estónsko, Lotyšsko a Litva 23. apríla oznámili, že vyhosťujú ruských diplomatov, ktorých obvinili z konania v rozpore s ich štatútom. Lotyšsko a Estónsko vyhostili po jednej osobe, Litva dve. Slovensko 22. apríla vyhlásilo za nežiaduce osoby troch zamestnancov ruskej diplomatickej misie v SR.

Všetky štyri krajiny uviedli, že takéto kroky podnikli na znak solidarity s Českou republikou, ktorá podozrieva ruských agentov v spojitosti s výbuchmi v muničnom sklade v obci Vrbětice z roku 2014. Česká republika 17. apríla oznámila, že vyhostí 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, ktorí boli identifikovaní ako dôstojníci tajných služieb. Rusko v odvete oznámilo vyhostenie 20 zamestnancov ambasády ČR v Moskve.

Korčok: Je to recipročný symetrický krok

Vyhostenie troch diplomatov zo slovenského veľvyslanectva v Moskve berie minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok na vedomie. Poukázal, že ide o recipročný symetrický krok z hľadiska jeho rozsahu i času, ktorý dostali diplomati na opustenie Ruska. Ubezpečil, že slovenskí príslušníci diplomatických misií pôsobia striktne v súlade s medzinárodnými normami. Želá si, aby vzťahy s Ruskou federáciou boli založené na vzájomnom rešpekte a spolupráci.

„Samozrejme, že je to zásah do chodu našej ambasády, pretože traja kolegovia, ktorí budú musieť opustiť Ruskú federáciu, nám budú chýbať, ale verím, že sa s tým vyrovnáme, rovnako ako tomu bolo v auguste minulého roka, keď sme pristúpili my a ruská strana odpovedala rovnakým spôsobom. Urobím maximum preto, aby naša ambasáda v Moskve fungovala,” vyhlásil Korčok s tým, že ide o situácie, ktoré diplomacia pozná.

Korčok na spoločnej tlačovej konferencii s novým českým ministrom zahraničných vecí Jakubom Kulhánkom povedal, že sa bude zaujímať o ďalšie kroky v kríze česko-ruských vzťahov. Slovensko podľa Korčoka urobilo to, čo avizovalo, dodal, že sme v našej reakcii stáli na správnej strane a konali sme aj na základe závažnych informácií slovenských spravodajských služieb. Kulhánek označil slovenskú reakciu za veľmi komplexnú, takisto ocenil podporu Bratislavy v rámci vyjednávaní o oficiálnych vyhláseniach EÚ a NATO.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport