eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock/vovidzha

Rusko vraj ukradlo vzorec vakcíny od AstraZenecy, aby vyrobilo Sputnik V

Ruské tajné služby počas vývoja ukradli vzorec vakcíny proti covidu od britsko-švédskej spoločnosti AstraZeneca a v Rusku tieto poznatky následne použili na výrobu očkovacej látky Sputnik V. Informuje o tom v pondelok anglický bulvárny denník The Sun s odvolaním sa na britské bezpečnostné zložky, ktoré majú údajne o operácii dôkazy.
      
Ruská vakcína Sputnik V aj látka od firmy AstraZeneca používajú podobnú technológiu na základe oslabeného adenovírusu.
      
Vlani britské tajné služby hovorili o „95-percentnej istote“, že hackeri v službách Moskvy napadli počítačové systémy britských, amerických a kanadských inštitúcií, ktoré sa podieľali na vývoji vakcíny. Britské bezpečnostné zložky teraz tvrdia, že kľúčové údaje o oxfordskej vakcíne ukradol osobne cudzí agent. Úrad britského premiéra tieto informácie odmietol komentovať.

Kremeľ označil britský bulvárny denník The Sun za „hlboko nevedecké“ noviny. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v reakcii na žiadosť novinárov, aby toto tvrdenie bulvárneho denníka komentoval, uviedol, že „noviny The Sun sú veľmi dobre známe ako hlboko nevedecké noviny. Nuž, asi takto sa k tomuto článku staviame“.
      
The Sun sa pritom vo svojom článku odvolal na britské bezpečnostné zložky, ktoré majú údajne o operácii dôkazy. Technológia použitá pri vývoji vakcíny Sputnik V je veľmi podobná technológii použitej vo vektorovej vakcíne Vaxzevria od firmy AstraZeneca. Líši sa v tom, že Sputnik V bol vyvinutý za použitia dvoch ľudských adenovírusových vektorov, zatiaľ čo vakcína Vaxzevria využíva šimpanzí adenovírusový vektor, uvádza na svojom webe slovenský Národný portál zdravia.
      
Vlani britské tajné služby hovorili o „95-percentnej istote“, že hekeri v službách Moskvy napadli počítačové systémy britských, amerických a kanadských inštitúcií, ktoré sa podieľali na vývoji vakcíny. Britské bezpečnostné zložky teraz tvrdia, že kľúčové údaje o oxfordskej vakcíne ukradol osobne cudzí agent.
      

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rusko vraj ukradlo vzorec vakcíny od AstraZenecy, aby vyrobilo Sputnik V

Najnovšie