eReport.sk
Na snímke ľudská ruka v masovom hrobe počas 39. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v nedeľu 3. apríla 2022 v ukrajinskom meste Buča.
Na snímke ľudská ruka v masovom hrobe počas 39. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v nedeľu 3. apríla 2022 v ukrajinskom meste Buča. Foto: tasr/ap

Rusko šokuje na pôde OBSE: V Buči bolo všetko inak, falošnú propagandu šírili aj nacisti!


Rusko ponúka odlišnú verziu tragédie v meste Buča, na ktorú v posledných dňoch výrazne upozorňujú európske médiá a politici. Väčšina z nich pri tom za tragédiu viní ruskú armádu a ruského prezidenta chce západný svet na základe tohto údajného činu postaviť pred vojenský tribunál. Stály predstaviteľ Ruskej federácie pri OBSE Alexander Lukaševič však na mimoriadnom zasadnutí Stálej rady OBSE v utorok (5.4.2022) uviedol iné vysvetlenie celej udalosti a západný svet obvinil zo šírenia rusofóbie a z inscenácie celej tragédie.

„Kategoricky nesúhlasíme s hodnoteniami poľského úradujúceho predsedníctva v súvislosti so situáciou v meste Buča v Kyjevskej oblasti. Sú založené výlučne na propagandistických fejkoch kyjevského režimu, ktorým uveril aj celý rad účastníckych štátov OBSE. Zodpovedne vyhlasujeme, že Kyjevom zverejnené fotografie a videomateriály, ktoré údajne svedčia o údajných ´zločinoch´ ruských vojakov v Buči, sú zinscenovanou provokáciou a nemajú nič spoločné s realitou.,“ uviedol Lukaševič.

Ukrajina vraj klame

Lukaševič si pri tom počas celého svojho prejavu vôbec nedával servítku pred ústa a spomenul aj zopár konkrétnych videí z otvorených zdrojov, ktoré majú slúžiť ako dôkaz ruskej neviny v celom prípade. „Fakty sú takéto: Deň po rusko-ukrajinských konzultáciách v Istanbule, ktoré sa konali 29. marca, sa jednotky ruských ozbrojených síl stiahli z Buče. Ešte v ten istý deň, teda 30. marca, to oznámilo na brífingu ruské ministerstvo obrany. O deň neskôr sa do Buče vrátil starosta Anatolij Fedoruk, ktorý tam predtým zanechal svojich spoluobčanov a ušiel. Stojac pred budovou mestského úradu nahral videoodkaz, v ktorom referoval o obhliadke celého mesta a o žiadnych mŕtvolách na uliciach nepovedal ani slovo. Potvrdil tiež, že z Buče odišli všetci ruskí vojaci. V tých istých dňoch mesto navštívil poslanec Najvyššej rady Žan Beleňuk, ktorý na svojich sociálnych sieťach zverejnil fotografie z ulíc mesta a v komentároch k nim neuviedol žiadne informácie o telách na uliciach,“ konštatuje predstaviteľ Ruska pri OBSE.

Žiadne zmienky o mŕtvych telách sa vraj nenachádzajú ani na ďalších záberoch, pri čom v prípade jedného videa sa podľa Lukaševiča jedná dokonca o dôkaz ukrajinského útoku na civilistov: „Dňa 2. apríla Národná polícia Ukrajiny zverejnila na svojich oficiálnych zdrojoch video, ako špeciálne jednotky Ozbrojených síl Ukrajiny vstupujú do Buče. Na záberoch nie sú mŕtvoly civilného obyvateľstva. Video obsahuje konštatovanie, že ukrajinské ozbrojené formácie začali mesto „čistiť“. V inom videu, ktoré uverejnil vodca predstaviteľov ´domobrany´ Sergej Korotkich (´Bocman´), je jasne počuť, ako sa príslušníci domobrany po vstupe do mesta navzájom radia, či je možné strieľať na ľudí neoznačených modrými páskami. Počuť aj kladnú odpoveď, teda že takýchto ľudí možno strieľať.“

Televízia a ukrajinské zložky vraj vytvorili zinscenované zábery

Lukaševičov príhovor bol v kontexte dnešných nálad viac ako odvážny a pokiaľ by sa tvrdenia ruskej strany neukázali ako pravdivé, Rusku by za ne mohla hroziť ďalšia strata dôvery v očiach európskej spoločnosti. Rusi napríklad tvrdia, že mŕtvi ľudia z medializovaných záberov v skutočnosti mŕtvi neboli.

„Nečudujeme sa, že všetky takzvané ´dôkazy o ruských vojnových zločinoch´ v Buči sa objavili o pár dní neskôr po takejto ´čistke´, keď do mesta dorazili príslušníci Bezpečnostných síl Ukrajiny a predstavitelia ukrajinskej televízie. Títo zosmolili aj vyslovene zinscenované zábery. Napríklad na televíznej stanici Espresso.TV bola 2. apríla o 19:03 odvysielaná videoreportáž, kde môžete vidieť, ako sa jedna „mŕtvola“ zdvihne hneď po tom, ako okolo nej prešlo auto s kameramanom (dá sa to vidieť v spätnom zrkadle auta). Zjavný hrubý prešľap ukrajinskej propagandy,“ podotkol Lukaševič.

Rusko sa snažilo situáciu riešiť

Ruská strana konfliktu tvrdí, že si vzhľadom na svoje pochybnosti o pravosti záberov a šírených informácií chcela celú záležitosť vydiskutovať na pôde OSN. Ich snahy však podľa Lukaševiča boli neúspešné: „Ruská federácia dvakrát požiadala o zvolanie mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN, ktoré by sa zaoberalo situáciou v tomto meste v Kyjevskej oblasti. Veľká Británia, ktorá nedávno prevzala predsedníctvo v Bezpečnostnej rade OSN, však ruskú žiadosť zamietla.“

Rusi si dokonca stoja aj za tým, že v čase, kedy bola Buča pod ich kontrolou, pristupovali k miestnemu obyvateľstvu zmierlivo. „Za zmienku stojí niekoľko dôležitých vecí. Počas obdobia, keď bola Buča pod kontrolou ruských ozbrojených síl, výstupné komunikácie z mesta neboli blokované. Všetci miestni obyvatelia mohli slobodne odísť z Buče severným smerom, a to aj do susedných štátov. Južný okraj mesta, vrátane obytných štvrtí, zároveň ukrajinská armáda nepretržite ostreľovala veľkokalibrovým delostrelectvom, tankami a salvovými raketometmi. Počas doby, keď bola Buča pod kontrolou ruských ozbrojených síl, nebol z ich strany spáchaný žiadny násilný čin voči nijakému miestnemu obyvateľovi. Naopak, ruská armáda dopravila do Kyjevskej oblasti viac ako 452 ton humanitárnej pomoci, ktorú aj rozdala civilistom. Obyvatelia sa po meste voľne pohybovali,“ pokračoval Lukaševič.

Snaha roztočiť špirálu rusofóbie?

Je teda príbeh, ktorý sa v posledných dňoch roztočil vo svetových médiách, založený čisto na faktoch, alebo bol nejakým spôsobom prifarbený? Ruské zastúpenie pri OBSE, ako sme uviedli aj vyššie, má, zdá sa, veľmi jasné stanovisko. „Cynické podvodné provokácie používajú bezcharakterní politici na Ukrajine a v mnohých západných krajinách predovšetkým na roztočenie špirály rusofóbie. Metóda nie je nová, v histórii už bola použitá, a to neraz. Na tomto mieste si môžeme pripomenúť najhoršie príklady nacistickej propagandy, napríklad podobným spôsobom šírené obvinenia, že Červená armáda 21. ´znásilňovala a masakrovala´ civilné obyvateľstvo v obci Nemmersdorf 21. októbra 1944 alebo v ďalších obciach oslobodených od nacizmu. Ako je známe, falošné obvinenia proti sovietskym vojakom využívala nacistická propaganda na mobilizáciu obyvateľstva do boja proti takzvaným ´červeným ruským beštiám´,“ uzavrel Lukaševič.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rusko šokuje na pôde OBSE: V Buči bolo všetko inak, falošnú propagandu šírili aj nacisti!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre