eReport.sk
Respirátor typu FFP2. Foto: shutterstock

Rúško alebo respirátor? Vedec to povedal narovinu


Český profesor ekológie a evolučný biológ Jaroslav Flegr pravidelne vzdeláva ľudí na svojej sociálnej sieti ohľadom koronavírusu. Tento raz si zobral na mušku rúška a respirátory. Do čoho sa oplatí investovať?

„Základný rozdiel medzi rúškom a respirátorom spočíva v tom, že rúško chráni okolie pred nami, kým respirátor chráni nás pred okolím. Ani jedno neplatí absolútne. Kvalitné rúško chráni aj nás (pred kvapôčkami, ale nie pred menším aerosólom) a respirátor bez ventilu alebo s membránou na výdychovom otvore chráni aj naše okolie,“ píše na sociálnej sieti Flegr.

Zdôrazňuje tiež, že rúška sú ploché, takže ich ľahšie zasliníme, kým v respirátoroch je voľný priestor. Rúška i respirátory sa delia do viacerých kategórií.

Odborník má však odporučenie, po ktorých by sme mali siahnuť. „Existujú rúška i respirátory s nano-membránou bez náboja, ktoré sú stabilné a môžu sa používať dlhodobo, pri dodržiavaní pravidiel pre ošetrenie aj opakovane a pritom nestratia svoju vysokú filtračnú účinnosť. Vyberajte teda rúška a respirátory s deklarovanou možnosťou opakovaného použitia. Respirátory striedajte. Po použití ich nechajte 5 až 7 dní vetrať, vírus sa tak inaktivuje,“ radí odborník.

Na záver odporúča, aby si ľudia skôr ako rúška zaobstarali respirátory FFP2 či FFP3, najlepšie tie pre opakované použitie. „Ak netrpíte dýchacími problémami, voľte respirátor bez ventilu či s ventilom opatreným filtračnou membránou,“ uzavrel Flegr.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rúško alebo respirátor? Vedec to povedal narovinu

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne