eReport.sk
Bojové lietadlo Mig-29
Bojové lietadlo Mig-29. Ilustračné foto: tasr

Rumunsko pozastavilo lety všetkých svojich MiG-ov! Sú s nimi problémy

Rumunsko dočasne pozastavilo všetky lety stíhačiek MiG-21 LanceR po sérii problémov s týmito strojmi zo sovietskej éry a marcovej smrteľnej havárii jedného z nich. Oznámilo to v piatok rumunské ministerstvo obrany. TASR informácie prevzala od agentúr AFP a Agerpres.

Oznámenie prišlo deň po tom, ako rumunská armáda informovala, že lietadlo MiG-21 malo problémy s podvozkom. „Toto opatrenie bolo prijaté z dôvodu značného počtu incidentov a leteckých nehôd hlásených pri používaní lietadla MiG-21 LanceR,“ uviedlo ministerstvo.

Za nehodou sú vraj ľudské a environmentálne faktory

Rumunská stíhačka MiG-21 sa 2. marca stratila z radarov počas hliadky neďaleko Čierneho mora. Neskôr ju našli zrútenú, pričom pilot zahynul. V zlom počasí sa zrútil aj vrtuľník IAR 330-Puma pátrajúci po tomto lietadle, čo si vyžiadalo životy všetkých siedmich členov posádky. Podľa predbežného vyšetrovania boli nehody dôsledkom „kombinácie ľudských a environmentálnych faktorov“.

Ostáva im ešte letka stíhačiek F-16

Presný počet stíhacích lietadiel MiG-21, ktorými disponuje Rumunsko, je tajný, približuje AFP. Neoficiálne odhady uvádzajú, že krajina ich má v súčasnosti okolo 25. Za komunistického režimu malo Rumunsko asi 400 týchto stojov.

Po piatkovom oznámení zostáva členskej krajine NATO letka stíhačiek F-16, ktoré nedávno kúpila od Portugalska, pričom rumunský vzdušný priestor zabezpečujú aj spojenecké vojenské lietadlá.

NATO po invázii Ruska na Ukrajine posilnilo svoje východné krídlo, k čomu patrí aj vyslanie ďalších vojakov a vybavenia do Rumunska. Bukurešť tiež oznámila, že „urýchlila“ snahy zakúpiť ďalších 32 lietadiel F-16 od Nórska.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Vojna sa tak skoro neskončí
  2. Ruský vicepremiér Alexander Novak.
  3. Japonský minister zahraničných vecí Jošimasa Hajaši.
  4. The Moscow Times Derk Sauer s moskovskými novinami, ktoré založil

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rumunsko pozastavilo lety všetkých svojich MiG-ov! Sú s nimi problémy

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php