eReport.sk
Rozlúčková návšteva Česka: Čaputová a Pavel si navzájom udelili najvyššie štátne vyznamenania
Rozlúčková návšteva Česka: Čaputová a Pavel si navzájom udelili najvyššie štátne vyznamenania zdroj: fb

Rozlúčková návšteva Česka: Čaputová a Pavel si navzájom udelili najvyššie štátne vyznamenania


Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová si vo štvrtok na Pražskom hrade prevzala z rúk českého prezidenta Petra Pavla najvyššie české štátne vyznamenanie Rad Bieleho leva občianskej skupiny I. triedy, a to za obzvlášť vynikajúce zásluhy v prospech ČR. Pavlovi zároveň udelila najvyššie slovenské štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža I. triedy, občiansky druh, za mimoriadne zásluhy o všestranný rozvoj vzťahov medzi ČR a SR, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Slovenská prezidentka sa podľa Pražského hradu počas svojho mandátu zaslúžila o upevnenie vzťahov medzi ČR a SR a v rámci ich rozvoja aktívne prispievala k posilňovaniu hodnôt demokracie, slobody a ľudských práv v oboch krajinách, aj v širšom európskom priestore.
Čaputová podľa Pavla napĺňa všetky rysy, ktoré by hlava štátu demokratickej krajiny mala mať. ,,Sú to ľudskosť, ústretovosť, vľúdnosť, snaha porozumieť ľuďom a načúvať im a aj veľká zodpovednosť za rolu, ktorú plníte,“ povedal český prezident, podľa ktorého bola slovenská prezidentka vzorom aj pre iných štátnikov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Realitná únia
  2. Maďarský premiér Viktor Orbán
  3. Stretnutie ministrov vnútra V4 v Luxemburgu
  4. Polícia potrebuje pomoc:

Ocenila jeho statočnosť, principiálnosť, neoblomnosť, konzistentnosť

Vyznamenanie pre Pavla podľa Čaputovej symbolizuje blízkosť vzťahov medzi oboma krajinami. ,,Je mi cťou udeliť ho práve vám, lebo mám veľký rešpekt a úctu k spôsobu, ako vykonávate svoju funkciu,“ povedala Pavlovi. Ocenila jeho statočnosť, principiálnosť, neoblomnosť, konzistentnosť. Má podľa nej schopnosť hľadieť za horizont a klásť dôraz na dlhodobú strategickú víziu bezpečnosti a prosperity. Dnešná doba podľa nej vyžaduje typ líderstva, ktorý Pavel reprezentuje.

Po ceremónii odovzdávania štátnych vyznamenaní sa na Pražskom hrade ešte uskutoční slávnostný obed, ktorý na počesť Čaputovej a jej partnera hostí český prezident s manželkou. Zúčastnia sa na ňom české a slovenské osobnosti z politického aj spoločenského života.
Čaputová je od stredy (12. 6.) na dvojdňovej návšteve Česka, ktorá je jej poslednou vo funkcii slovenskej prezidentky. Vo štvrtok dopoludnia predniesla prejav na konferencii Prague European Summit, kde si zároveň prevzala ocenenie Vision for Europe. Cena sa od roku 2016 každoročne udeľuje osobnostiam, ktoré sa zaslúžili o rozvoj európskych ideálov.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rozlúčková návšteva Česka: Čaputová a Pavel si navzájom udelili najvyššie štátne vyznamenania

Odoberať
Upozorniť na
20 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne