eReport.sk
Na snímke pamätná tabuľa pripomínajúca vznik Československej republiky pred Slovenským národným múzeom 31. augusta 2018 v Bratislave. Foto: tasr

Rozkvet aj obroda. Politici komentujú prínos Československej republiky


Napriek mnohým problémom, ktorým republika čelila, je prínos prvej Československej republiky (ČSR) pre Slovensko nespochybniteľný. Pri príležitosti 102. výročia vzniku ČSR to povedal podpredseda Národnej rady (NR) SR Gábor Grendel (OĽANO).

Grendel pripomenul, že vznik Československa umožnil rozkvet vzdelania, kultúry i hospodárstva aj na území dnešného Slovenska.

Čekovský vyzdvihol kultúrny rozmach Slovenska

Hnutie OĽANO pripomína, že vďaka vzniku ČSR bol slovenský národ prvý raz v dejinách štátotvorným národom, prvýkrát bolo vymedzené jeho územie a bol položený základ moderného, demokratického, ekonomického, vzdelanostného a kultúrneho rozvoja. Predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽANO) vyzdvihol kultúrny rozmach Slovenska.

Na snímke predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽaNO). Foto: tasr

„Za rakúsko-uhorskej monarchie bolo vydávanie diel v slovenčine potláčané. V novom štáte sa doslova roztrhlo vrece so slovenskou literatúrou, vzniklo množstvo časopisov, novín a ďalších periodík. Rovnako nastala obroda výtvarného umenia, vzniklo množstvo kultúrnych spolkov,“ skonštatoval.

Čelíme aj spoločným výzvam, hovorí Kolíková

Výročie vzniku prvej ČSR si pripomenula aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).

Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí). Foto: tasr

„Pod jeho podobu sa podpísali osobnosti ako T. G. Masaryk a M. R. Štefánik. Prešiel si vojnou, dlhým obdobím totality a napokon rozdelením. Znovu sme sa však stretli v Európskej únii ako dve rovnocenné krajiny. A hoci dnes každý z našich štátov kráča vlastnou cestou a rieši rôzne situácie, čelíme aj spoločným výzvam. Zvlášť v aktuálnej ťažkej situácii je určite dobré mať nablízku spoľahlivého partnera, pri ktorom vieme, že sa naňho môžeme s dôverou obrátiť,“ uviedla ministerka. V parlamente je v druhom čítaní návrh novely, ktorou by sa 28. október ako deň vzniku samostatného československého štátu v roku 1918 stal štátnym sviatkom.

Zdroj: tasr, foto: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rozkvet aj obroda. Politici komentujú prínos Československej republiky

Aktuálne