eReport.sk
Predstavitelia strany SNS, v popredí Andrej Danko, foto:ereport

Rozkol v koalícii? SNS verí, že sa s partnermi dohodnú na postupe pri voľbe predsedu NR SR


Koaličná SNS verí, že na pondelkovom rokovaní sa vládna koalícia dohodne na postupe pri voľbe nového predsedu Národnej rady. Považuje za dôležité, aby sa na inaugurácii zvoleného prezidenta Petra Pellegriniho, ktorá bude 15. júna, zúčastnil nový predseda parlamentu.

„Pre koalíciu je dôležitá súdržnosť, preto SNS verí, že na pondelkovom rokovaní, tak ako bolo dohodnuté, sa na júnovú schôdzu dohodne postup na voľbe nového predsedu Národnej rady SR,“ uviedla Škopcová. Nového predsedu volia poslanci NR SR. Najbližšia riadna schôdza sa začína 11. júna.

SNS o podpore Smeru

SNS zároveň reagovala, že vníma podporu strany Smer-SD pri obsadzovaní postu predsedu NR SR. Vicepremiér Robert Kaliňák (Smer-SD) v utorok (4. 6.) uviedol, že predseda SNS Andrej Danko by bol dobrým predsedom parlamentu. Považuje to za dobrý návrh pre stabilitu a vyváženosť koalície. Obsadenie postu je podľa neho na dohode SNS a Hlasu-SD.

Politický dlh?

SNS tvrdí, že Hlas-SD má politický dlh voči Smeru-SD aj SNS. „Bez jasnej podpory strán Smer-SD a SNS by strana Hlas-SD nezískala post prezidenta SR,“ uviedla hovorkyňa. Strana Andreja Danka tiež oceňuje, že Pellegrini ako budúci prezident ostal v štruktúrach strany Hlas-SD. „SNS vidí v pozícii Petra Pellegriniho ako zakladajúceho predsedu strany Hlas-SD garanciu stability koalície,“ dodala Škopcová. Pellegrini má pozastavené členstvo v Hlase-SD a ostala mu pozícia zakladajúceho predsedu, v ktorej sa mu ponechali určité kompetencie.

Šutaj Eštok s jasným odkazom

Nový predseda Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok vyzval partnerov na rešpektovanie koaličnej zmluvy a trvá na nároku Hlasu-SD na post šéfa parlamentu. Strana na tento post nominuje svojho podpredsedu Richarda Rašiho. Funkcia sa uvoľnila po tom, čo v prezidentských voľbách zvíťazil Peter Pellegrini.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Europarlament prijal nový zákon na ochranu slobody tlače
  2. Trump si pred voľbami verí

Šutaj Eštok v stredu po rokovaní vlády uviedol, že bude vždy rešpektovať dohody. „Stanovisko Hlasu poznáte už dlhé mesiace,“ odkázal. Kaliňák doplnil, že úspechom Pellegriniho vo voľbách sa mocenské pomery na Slovensku zmenili a zmenili sa aj v rámci poslania tzv. koaličného trojlístka. Zopakoval, že Danko by bol dobrým predsedom parlamentu. Deklaroval, že koalícia sa chce na mene nového predsedu NR SR dohodnúť a bude hľadať čo najefektívnejší spôsob. Zmenou je podľa neho aj to, že Hlas-SD má nového predsedu.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rozkol v koalícii? SNS verí, že sa s partnermi dohodnú na postupe pri voľbe predsedu NR SR

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: