eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock

Rozhovory s cudzími ľuďmi majú pozitívny vplyv na našu psychiku

Nikdy predtým ste sa nevideli, ale máte pocit, že sa jeden druhému môžete zveriť s vecami, ktoré ste na seba neprezradili ani najbližším? Nezbláznili ste sa. Očividne to tak má oveľa viac ľudí. Podľa najnovšej štúdie môžu byť konverzácie s cudzími zdrojom hlbokého a zároveň zmysluplného potešenia.

Výskumníci pripravili dvanásť experimentov, ktorých sa zúčastnilo 1 800 osôb. V rámci nich vytvorili dvojice cudzích ľudí. Tí spolu preberali relevantne povrchné alebo naopak hlboké témy. Povrchné konverzácie začínali pýtaním sa na názor týkajúci sa počasia. Hlbšie rozhovory cielili na osobné informácie. Z neskoršieho hodnotenia potom vyplynulo, že konverzácie s cudzími ľuďmi boli pre respondentov menej trápne, než čakali. Dokonca z nich mali aj radosť a prevládala celková spokojnosť.

Hlbšie konverzácie mali obvykle pozitívnejší účinok. Účastníci hodnotili pocit napojenia na svojho konverzačného partnera na škále od jednej do desať. Hlbším diskusiám priemerne udelili hodnotu sedem, oproti päť a pol, ktoré pripisovali povrchným rozhovorom. Lepšie hodnotenie získali aj v prípade porovnávania, akú radosť urobili účastníkom. Podrobné výsledky štúdie publikoval odborný časopis Journal of Personality and Social Psychology.

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rozhovory s cudzími ľuďmi majú pozitívny vplyv na našu psychiku

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport