eReport.sk
Pavol Smolka v akcii, foto: Ladislav Vallach

Umelcom vyplatili vlani úbohý milión! Mnohí sú na liekoch, iní robia poštárov

Hudobná únia Slovenska (HÚS) vznikla vlani v júni ako stavovská  organizácia pre ľudí z hudobnej oblasti tzv. nezriaďovanej kultúry. „Za normálnych okolností fungoval náš segment zo zdrojov, ktoré si vyprodukoval vlastnou prácou, preto sme až do príchodu korony nikdy štátne peniaze nepotrebovali,“ hovorí poverený predseda HÚS Pavol Smolka (42).

Ste známy ako basista a manažér Zuzany Smatanovej, spolupracujete s Petrom Nagyom a ďalšími interpretmi. Od vypuknutia korony však vaše meno figuruje najmä v súvislosti s HÚS, ktorá sa snaží komunikovať s vládou, aby umelci dostali finančné kompenzácie za ušlú prácu.  

V podstate to bol to môj nápad, niekedy v apríli 2020, kedy mi už bolo jasné, že nielen rok 2020 ale možno aj 2021 je stratený a že by sme mali konečne, vtedy po 31 rokoch, založiť silnú profesijnú organizáciu pre všetkých ľudí a subjekty zaoberajúce sa hudbou. Od roku 1989 žiadna nebola  a v podstate sme ju nikdy bytostne nepotrebovali, fungovali sme nezávisle. Lenže kvôli korone sme sa dostali do štádia, že sme rozhodnutím ochrany zdravia a životov ľudí museli prestať pracovať, čo akceptujeme, ale aj my a naša infraštruktúra, budovaná 32 rokov, chceme prežiť, kým budeme môcť znova pracovať.

V júni ste organizáciu založili a začal sa boj o peniaze.

Celý dospelý život robím s hudbou a bolo mi jasné, že niečo také musíme najprv zorganizovať na úrovni manažérov. Oslovil som teda na Facebooku asi 10 kolegov, o tri dni nás bolo 60 až 80, do týždňa sme sa fyzicky stretli, to sa ešte dalo osobne, a založili HÚS.  

Koľko ľudí a organizácií dnes zastupujete?

Zastrešujeme umelcov, ľudí produkčných, manažérskych, obslužných a remeselných povolaní, pridala sa k nám Asociácia hudobných klubov Slovenska, Promotéri a festivaly, zástupcovia ticketingových spoločností, BTL – asociácia eventových agentúr, dve DJ-ské asociácie a teraz vzniká platforma pre technická povolania. Na priamej partnerskej báze spolupracujeme s ďalšími dvadsiatimi organizáciami a asociáciami z oblasti kultúry. 

Kdesi som čítala, že v kultúre pracuje 65 000 ľudí priamo  a zhruba 155 000 poskytuje časť svojich služieb pre kultúru. Za koľkých hovoríte vy?

Tieto čísla vychádzajú z oficiálnej štatistiky Inštitútu kultúrnej politiky, analytického útvaru ministerstva kultúry. Toto sú čísla celej kultúry, zriaďovanej aj nezriaďovanej. HÚS dnes hovorí možno za skupinu 20 000 osôb. 

V júni 2020 si so Zuzanou Smatanovou ešte trochu zahrali, foto: Ladislav Vallach


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Umelcom vyplatili vlani úbohý milión! Mnohí sú na liekoch, iní robia poštárov

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti