eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

ROZHOVOR Robo sedí v base za trávu, z väzenia reaguje na politikov: Toto odkazuje Dankovi!

Horúca linka z väzenia! Dvadsaťsedemročný Robo Džunko sedí už 2,5 roka v košickom väzení a za niekoľko gramov marihuany mu hrozí, že sa na slobodu dostane ako štyridsiatnik. Trávu u neho našli dvakrát. Prvýkrát to bolo v roku 2016, a to 13 gramov. Druhýkrát, keď už bol v podmienke, v krčme mal v batohu ďalších sedem gramov. To sa s ním už nemaznali a poputoval do väzby. Drakonické tresty za podobné prešľapy sú už dlhšie tŕňom v päte slovenského justičného systému. EReport sa skontaktoval priamo s Robom. Ten nám popísal ako to chodí vo väzbe a čo si myslí o vyjadreniach niektorých politikov k téme.

Ste vo väzbe 2,5 roka, hrozí vám, že si odsedíte ďalších 12,5 roka. Podľa médií sa prípad vrátil na okresný súd. Ako to celé postupuje?

Vrátilo sa to na okresný súd. Krajský zrušil rozsudok, ktorý som dostal okresným súdom. Vrátil to späť, aby sa opätovne posúdil môj psychický stav, ale aj aby sa určilo, aké malo na mňa dopad užívanie marihuany. Akože tak všeobecne. Zatiaľ bola za mnou pani psychiatrička, ktorá povedala, že nevidí dôvod, aby vypracovala nový posudok, ale súd jej to nariadil, tak musela. Dospela k tomu istému záveru, ako tá predchádzajúca, že som v poriadku a povedané jej slovami, že sem nepatrím. Verím, že sa to posunie. Druhá znalkyňa, ktorá má posúdiť aký to malo na mňa vplyv, tak zatiaľ ešte neprišla.

Aký máte z toho pocit?

Mám pocit, že sa to naťahuje. V tejto situácii si ale myslím, že je to ale o čosi lepšie, pretože dúfame, že v parlamente a na vláde prejde ten zákon. Alebo, že sa v najbližšej dobe bude s tým niečo robiť.

Dostali ste sa do väzby potom, ako u vás počas podmienky našli ďalšie gramy marihuany počas razie v jednom podniku. Keď to tak hodnotíte spätne, ako ste sa zachovali, podcenili ste samotnú podmienku?

Bral som to ľahkovážne. No najmä z toho hľadiska, že mi bolo povedané, že ak by sa náhodou niečo stalo, že by som mal nejakú nehodu, nafúkal by som alebo by mi našli trávu, tak by som sa dostal do basy na 2,5 roka. Mal som zdravotné problémy. Mám skrutku v ramene a v poslednom čase mi dvakrát ťahali vodu z kolena. V podstate som to užíval viac menej pre utlmenie bolesti. Nebolo to užívanie ako také, že by som musel byť v nejakom vyššom stave. Snažil som sa to užívať z nejakého hlbšieho dôvodu. Samozrejme, že to celé neospravedlňuje.

Ako riešite svoj zdravotný stav vo väzení. Beriete teda lieky? Chýba vám marihuana?

Som aktívny športovec vo viacerých oblastiach, takže vonku som športoval a koleno aj ruka boli zaťažované. Vtedy som to užíval. Tu vo vnútri veľmi pohyb nemám a keď cvičím, tak sa snažím cvičiť čo najšetrnejšie. Miestami som mal bolesti, no medikamenty veľmi nemusím. Nie že im nedôverujem, ale mám taký pocit, že sú to väčšie drogy, ako niektoré, čo sa za ne považujú v našej legislatíve. Preto som skôr užíval rôzne masti, alebo to čo mi odporučila mama z vonku a ja som si to tu u lekára objednal.

Podpísala sa nejak väzba na vašu psychiku?

Áno, no v podstate sme 23 hodín v cele. Máme hodinovú vychádzku a inak väčšinu času trávime v cele. Pokiaľ nepočítam dvakrát do týždňa sprchu alebo nákup, alebo keď prídu orgány činné v trestnom konaní. Myslím si, že v určitej časti sa to na mne podpísalo. Skôr by som povedal, že za ten čas som si uvedomil mnohé veci, ktoré si pri bežnom živote nevšimnete. Sú to priority ako rodina, priatelia. A taktiež som si uvedomil, že sa netreba vzdávať. Myslím, že som na tom pravdepodobne lepšie ako väčšina ľudí tu, pretože množstvo ľudí sa tu utápa v smútku, lebo si nechcú pripustiť, že spravili nejakú chybu. Ja som si vedomí, že som urobil chybu, ale nemyslím si, že sem patrím a určite nie na tak dlhý čas.

Máte teraz zrejme naozaj veľa času na premýšľanie nad vecami. Ak vám odklepnú celý trest, tak vyjdete z väzenia pomaly ako štyridsiatnik. Ako vnímate tento možný scenár?

Vždy, keď nad tým rozmýšľam, tak verím, že to takto nebude. Ak by to tak bolo, tak mám pocit, že mi nespravodlivo zničia život. Ak to mám takto povedať. Nemyslím si, že som zločinec a nemyslím si, že by som tu mal takýto dlhý čas stráviť. Je to určite ťažké prijať, že by som tu mal stráviť desať rokov za niečo, čo nikomu neublížilo.

Keď sa dostanete von, zapálite si jointa?

Hmm, mám pocit že nie. Možno niekedy na dôchodku, ale to je len hypotéza. Možno dovtedy sa niečo zmení, no nemienim v tom pokračovať.

Voláte mi priamo z väzenia. Povedzte mi viac o tejto „službe”. Máte dovolené volať v hocijaký čas? Ako to je nastavené?

Telefón máme na izbe, z ktorého môžeme volať dve hodiny denne. Je to v podstate obmedzené skôr finančne, pretože je to niekoľkonásobne drahšie, ako keď volá človek bežne vonku. Môžem telefonovať cez deň kedykoľvek, od rána od šiestej do desiatej, a to na mnou určené čísla, ktoré mám v zozname, ktoré boli schválené.

„Prirážky”, ktoré spomínate sa odzrkadľujú len pri telefonovaní, alebo napríklad aj v cene potravín a iných produktov? V bufete napríklad?

V bufete by som povedal, že je to ešte viac sprirážkované, ak by som to tak mohol nazvať, pretože tam sú ceny dvojnásobne drahšie. Niektoré aj trojnásobne.

Robo Džunko je vo väzbe už 2,5 roka. – Foto: Archív RD

Ako sa dostanete k financiám? Zabezpečí vás rodina? Blízki?

Áno. Keď niekto má rodinu alebo známych, tak peniaze má. Keď ich niekto nemá, tak ich nemá. Mne pomáha mamina, otčim, ale aj otec, no stále si myslím, že som na tom lepšie ako väčšina ľudí tu. Toto je ešte, chvalabohu, v poriadku, no je tu veľmi veľa prípadov, že nemajú na nákupy.

Bežný človek si nevie úplne predstaviť ako to vyzerá vo väzbe, vo väzení. Čo budete robiť napríklad, keď zložíte telefón po našom rozhovore?

Je to dosť ťažké. Človek tu veľmi na výber nemá. Väčšinou čítam, tvorím. Či už píšem básne alebo kreslím. Je to moja výplň dňa. Sem tam si zacvičím. Bežne ľudia ale čítajú, občas si vypočujú rádio. To je v podstate jediná možnosť ako získať nejaké informácie. Tí, ktorí majú na to peniaze, môžu mať na izbe aj televíziu. Ale takých je minimum.

Čo čítate?

Teraz čítam históriu o Dalajlámovi.

Robo Džunko – Foto: Archív RD

Čo znamená, keď máte hodinu na vychádzku? Kam idete?

Máme tu také koridory. Sú to asi trikrát desať metrov veľké priestory a hore je pletivo. Každá izba má jeden koridor. Tam nás zavrú a sme vonku. Ako keby to bola normálna izba, len s tým, že je väčšia a hore je pletivo. Zoberú nás na prechádzku, niekedy je to trištvrtehodina, niekedy hodina či hodina a pol. Podľa toho, aký je nával a koľko ľudí chce ísť von.

Ako vyzerá socializácia vo väzbe. Máte priateľov medzi spoluväzňami alebo medzi bacharmi?

Keď sa tu človek správa normálne, bachari sa správajú normálne aj k nemu. Zo začiatku, keď ešte nebola korona, tak sme na vychádzky chodili, dajme tomu dve izby, niekedy aj tri. Dalo sa porozprávať. Keďže je korona, všetko je uzavreté, sme v bubline. Na izbe som len s dvoma ľuďmi a s ďalšími sa veľmi do kontaktu nedostanem. Socializácia je tu skoro nulová. Dá sa ale pokecať s ľuďmi na izbe.

Už ste to naznačili. Aký je život teda vo väzbe, väzení počas korony?

Musíme nosiť rúška, keď ideme mimo celu, alebo keď niekto príde do cely. Respirátory si nasadíme, keď ideme k orgánom činným v trestnom konaní alebo na súdy. Testovať sa nemusíme. Akurát na začiatku sme sa všetci testovali. Keďže je korona, tak im vypadli nejakí pracovníci v kuchyni. Som roznášal na našom poschodí dobrovoľne jedlá a vtedy ma tiež testovali.

Džunko sa na slobode venoval aj športom. – Foto: Archív RD

Poslanci z OĽANO sa snažia presadiť v novej legislatíve zmiernenie trestov v súvislosti s prechovávaním a užívaním niektorých drog. Ako vnímate samotnú iniciatívu?

Vnímam ju pozitívne. Mám pocit, že aj zásluhou môjho prípadu sa to pohlo, za čo som rád. Nie som jediný prípad na Slovensku, v ktorom je takýto problém. Vítam to priaznivo. Nemyslím si, že cez vládu prejde dekriminalizácia, ale to ani neočakávam. Skôr by som bol veľmi rád a prospelo by to aj môjmu prípadu, ak by sa oddelilo užívanie od predaja. Pretože určití ľudia, s ktorými som sa tu dostal do styku, dostali za predaj vysokého množstva pervitínu alebo iných drog, nielen marihuany, oveľa nižšie tresty ako ja. Pričom súd určil a povedal, že som to len užíval. Nezdá sa mi to veľmi spravodlivé. Je to v jednom paragrafe, keď sa to takto rozdelí, tak to možno bude smerovať k lepšiemu, ale na začiatok je úplne super, ak by sa stalo aspoň toto.

Ste v nejakom kontakte s poslancami, ktorí sú za touto iniciatívou? Napríklad s ľuďmi z OĽANO?

Priamo v kontakte nie som, ale môj otčim a mamina komunikujú s viacerými ľuďmi. Neviem či priamo s OĽANO, ale viem, že posielali otvorený list všetkým poslancom a sú v kontakte s niektorými ľuďmi. V podstate to skôr nechávam na nich, dôverujem im a myslím si, že zrobia, čo je potrebné.

Andrej Danko – Foto: tasr

K iniciatíve sa vyjadrujú politici aj negatívne. Expredseda Andrej Danko na adresu iniciatívy poslancov OĽANO na sociálnej sieti, sa verejne pýtal či by nemali radšej „riešiť skutočné problémy ľudí”. Čo na to hovoríte?

Ak toto nie sú skutočné príbehy ľudí, tak už neviem. Podľa mňa to je taký istý problém ako nezaopatrené deti. Podľa toho, ako bude pokračovať môj proces, tak sa bude odvíjať to, aký budem mať život ďalej. Som ešte mladý človek a myslím si, že ak dostanem 12,5 roka, tak môj život by už nikdy nebol taký, aký by mal byť. Ak by boli primerané opatrenia a tresty, tak je to o niečom inom. Som za to, aby som si časť odsedel, pretože som spravil chybu, ale podľa mňa to je vážna téma, ktorá sa rieši roky, no stále sa odkladá. Najmä z tej strany ako je Smer a Danko, a tí čo sú teraz opoziční politici, tak tí sa k tomu stavajú skepticky a tvrdia, že sme feťáci. Nie všetkých treba hádzať do jedného vreca.

Robia to asi aj preto, že si nechcú poštvať svojich voličov, teda dôchodcov alebo konzervatívcov, ktorí tiahnu ku katolicizmu. Skôr by som povedal, že to je kvôli tomu, že sa takto vyjadrujú.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

ROZHOVOR Robo sedí v base za trávu, z väzenia reaguje na politikov: Toto odkazuje Dankovi!

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti